Dnes nás už neuspokojí jednoduchá makrosnímka, či odlesk rosy na steble trávy. Chceme dokonalé fotografie, ktoré dokumetujú každodenný život okolo nás.O tom, že málokto má čas upravovať snímky v počítači a nieto ešte triediť ich a archivovať vedia všetci výrobcovia. Preto prichádzajú s čoraz širšou paletou kreatívnych funkcií, ktoré vyčaria na snímke efekty, ktoré poznáme iba z počítača. V šedom zátiší zvýraznia farby zvolených objektov, prestriedajú ich farby, či dodajú snímke dych starého papiera, vinetácie, či zvláštnej perspektívy.
Uvedomujú si to aj výrobcovia fotoaparátov, ktorí neustále predstavujú nové kreatívne funkcie, ktoré nám otvárajú nové obzory bez zdĺhavého experimentovania. Ako vyberať nový fotoaparát ak starý odslúžil, ako sa zorientovať v parametroch a po akých funkciách sa rozhliadnuť? Je to jednoduché.
Čip určuje kvalitu
Nie počet megapixelov, ale ich pomer k veľkosti snímaču určuje, aká bude kvalita nasnímaných fotografií. Čím väčšie jednotlivé snímacie body sú, tým viac svetla dokážu cez objektív pohltiť. Znamená to, že takéto snímky majú menej šumu a ostrejšie prekreslené detaily, obzvlášť v situáciách so slabším osvetlením. Zdá sa však, že sa blýska na lepšie časy, pretože výrobcovia čipov prichádzajú na nové technológie ich výroby. Podarilo sa im upraviť čipy tak, aby na ich čelnej strane boli iba snímacie políčka bez doplnkovej elektroniky. Nový čip s rovnakým formátom a rozlíšení tak dokáže podať o poznanie lepší výkon ako ten z predchádzajúcej generácie.
Výrobcovia sa touto novinkou radi pýšia a aj keď trochu pri reklamách preháňajú možnosti nového spôsobu snímania, predsa len ide o výrazný krok vpred. Zaujímavosťou je že táto technológia prišla zo sveta videokamier.
Ohniská objektívu napovedia
Stále túžite po veľkom zoome, ktorý dohliadne aj tam, kde oči nie? Zdá sa, že doba extrémnych priblížení je za nami. Už sme stihli uvedomiť že takéto fotografie strácajú výpovednú hodnotu o priestore, bez statívu sú rozmazané a zaostrovanie tiež nie je najrýchlejšie. Prvé husle hrajú široké a stredné ohniská s čoraz rýchlejším systémom zaostrovania. Fascinujú nás širokouhlé fotografie, prekreslené detaily portrétov a sme radi ak od scény nemusíme odstupovať niekoľko krokov vzad, aby sa vošla do hľadáčika. Kompaktný objektív navyše odľahčuje fotoaparát o niekoľko citeľných desiatok gramov. 28, 24 či 22 milimetrové ohnisko otvára panorámu priestoru.
Optická stabilizácia by mala byť samozrejmosťou rovnako, ako čo najvyššia svetelnosť objektívu. Tá sa posúva od nedávnej hranice F2.8 stále nadol, jedna hodnota však nemusí vždy pokrývať celý rozsah zoomu. Čo vlastne svetelnosť vyjadruje? Určuje, koľko svetla dokáže preletieť cez objektív na snímací čip. Čím je priemer optiky v pomere k čipu širší, tým je svetelnosť vyššia.
Kompakt, ultrazoom, zrkadlovka či hybrid?
Nájsť odpoveď na túto otázku je omnoho jednoduchšie, ako pred rokmi. Každý má so snímaním dostatok skúseností na to, aby stihol odhaliť svoje návyky. Dnes už nie je žiadny dôvod pre kúpu zrkadlovky iba preto, že je jediná ktorá dokáže nasnímať kvalitné fotografie, alebo preto, že to káže trend aj napriek tomu, že sa fotonadšenec môže stať otrokom niekoľkokilogramovej výbavy.
Kompakty rokmi prešli dlhú trasu vo vývoji a každý z nich sa snaží vyžehliť snímky tak aby boli bez úprav vhodné pre tlač a prehliadanie. Pribudla nám nová generácia hybridných fotoaparátov, ktoré vychádzajú konštrukčne zo zrkadlovky, avšak s tým rozdielom, že stratili zrkadlo, hľadáčik a nahradili ho živým náhľadom na displeji. Výsledkom sú malé telá s výmennými objektívmi s rovnakou kvalitou snímok, aké ešte pred časom ponúkali iba veľké a ťažké stroje.
Zdá sa, že veľké telá sú odsúdené na dožitie v štúdiách a my budeme opäť vyhľadávať čo najmenšie prístroje. Taký je trend.
Funkcie, ktoré stoja za vašu pozornosť
Fotografovanie nemusí byť iba nudné cvakanie spúšťou na všetko, čo sa pohybuje. Fotoaparáty dokážu spraviť kus práce, ktorý sme ešte pred časom robili na počítači. Čo poviete na megapanorámy, trojrozmerné fotografie, či umelecké efekty?
Panoráma na jeden klik
Žiadny objektív nie je natoľko širokouhlý, aby dokázal v plnej kráse zachytiť celý obzor. Nový spôsob snímania panorám to však plne vynahradzuje. Stačí kliknúť na spúšť a otáčať fotoaparátom zo strany na stranu ako kamerou. Firmvér scénu zaznamená a postupne z nej bez asistencie fotografa zloží snímku s rozlíšením niekoľkých desiatok megapixelov, ktorá verne kopíruje realitu. Takýto výtlačok nemá jediný defekt, ktorý by vznikol pri tradičnom skladaní.
Zaujímavosťou je, že takúto panorámu možno na 3D televíznom prijímači s okuliarmi na očiach prehliadať po častiach v plnom priestore. Fotoaprát pripojený cez HDMI kábel sám rozlíši, v ktorom momente má ktorá časť scény putovať do ktorého oka.
Fotky, ktoré majú hĺbku
3D televízory dokážu priestorový obraz zložiť nielen z panorámy, ale aj zo snímok, ktoré boli zaznamenané so špeciálnou optikou. Na trhu sú prvé prístroje, ktoré umožňujú siahnuť po duálnej optike, aby zachytili trojrozmerné snímky v celej ich kráse. Kým na náhľadovom displeji sa zobrazuje plochý svet, v snímke sú uložené dva obrázky, ktoré spoločne ponúkajú priestorový pohľad na svet. Rozlíšenie takýchto snímok je síce polovičné, výsledok však vyráža dych.
Možno si kladiete otázku, či priestorovú snímku možno zvečniť na papier. Vďaka novej technológie potlače plastového substrátu je možné vyhotoviť priestorové snímky aj na papieri. Tie možno prezerať bez potreby špeciálnych okuliarov. Stačí fotografiou pohybovať zo strany na stranu a priestor vystúpi do popredia.
Čo sa dialo na večierku?
Ak si to nepamätajú ľudia, pravdu im môže odhaliť fotoaparát. Umiestnený na podstavci sa otáča v miestnosti a snaží sa vystriehnuť zaujímavé momenty. S väčším či menším úspechom vyhľadáva tváre ľudí a zachytáva ich v najrôznejších pózach až do záverečnej. Pri komponovaní používa zoom a má predstavu o tom, ako má fotografia vyzerať. Má to jedinú nevýhodu. Fotoaparát zatiaľ nevie kráčať a tak všetky snímky pochádzajú z jedného miesta.
Fotoapráty však striehnu aj na iné momenty. Hľadajú úsmevy, vystríhajú a zavretým očiam a dokážu na statíve monitorovať priestor pred sebou, aby zachytili čo sa v ňom deje v dobe neprítomnosti. Pracujú za nás.
Video v HD
Video natáčané v HD rozlíšení je už samozrejmosťou nielen pre kompakty, ale aj pre zrkadlovky s výmennými objektívmi. Z fotoaparátov sa stali neergonomické kamery, ktoré v dobrej kvalite nasnímajú takmer čokoľvek. Zdá sa, akoby sa fotoapráty čoraz viac podobali mobilom.
Osvojujú si dotykové ovládanie, doplnkové aplikácie a funkcie, ktoré by sme od nich ešte pred časom neočakávali. A ak sme pri špeciálnej výbave, na trhu je už aj prvý fotoaparát so zabudovaným GSM modulom, ktorý konkuruje pamäťovým kartám so zabudovaným WiFi pre automatické publikovanie a zálohovanie fotografií. Je čas na to, aby sme mohli z fotoaparátov telefonovať?