SME

Ako NASA nenašla mimozemšťanov

Vraj objavili mimozemšťanov, tvrdili blogeri. Našli sme však čudnú pozemskú baktériu, ktorá má nezvyčajný metabolizmus. V CERN-e napodobnili mladulinký vesmír a v Harvarde omladili myšky. Týždeň vo vede.

Arzénovú baktériu objavili kalifornskom jazera Mono.Arzénovú baktériu objavili kalifornskom jazera Mono. (Zdroj: NASA, CERN)

Vraj objavili mimozemšťanov, tvrdili blogeri. Našli sme však čudnú pozemskú baktériu, ktorá má nezvyčajný metabolizmus. V CERN-e napodobnili mladulinký vesmír a v Harvarde omladili myšky.

Ešte to stihnúť pred sviatkami. To si možno povedali vedci, pretože tento týždeň patril medzi najzaujímavejšie a na vedecké objavy „najsilnejšie“ za niekoľko posledných rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veci, ktoré by sa hocikedy inokedy dostali na titulky vedeckých sekcií, ostali teraz písané len niekde po okrajoch strán či drobným písmom.

SkryťVypnúť reklamu

Smolu mal americký raketoplán Discovery aj exoplanéty, akosi sa zabudlo, že v mexickom Cancúne prebieha dôležitá medzinárodná klimatická konferencia, nedostalo sa ani na medicínu či antropológiu.

Všetko prevalcovali tri iné správy, pričom jednej sa venovala obzvlášť mimoriadna pozornosť. Napokon, dotiahla to aj na spravodajstvo v našich komerčných televíziách. A to už je čo povedať.

Záplavu internetových špekulácii pritom spustilo obyčajné pozvanie na tlačovú konferenciu, akých americká NASA ročne rozpošle desiatky. Lenže podľa niektorých to vyzeralo, že to nielenže nebude úplne obyčajná konferencia, prelomový bude aj objav, ktorý mali vedci zverejniť.

Čo na tom, že krátko nato sa viacerí editori vedeckých sekcií snažili upokojiť vášne a dôrazne odmietli, že pôjde o nejakých mimozemšťanov. Správa si už žila vlastným životom.

SkryťVypnúť reklamu

No aj keď sme sa mimozemského života nedočkali, dočkali sme sa veľmi prekvapujúceho zistenia, že život môže na našej planéte vyzerať aj inak, ako sme si dosiaľ mysleli. Má to ďalekosiahle následky nielen pre pochopenie podmienok a princípov života na našej vlastnej planéte, podľa vedcov to napokon súvisí aj s tými mimozemšťanmi.

Objav arzénovej baktérie totiž ponúka nový pohľad na miesta, kde by život vo vesmíre vôbec mohol jestvovať. Môže byť aj tam, kde sme ho dosiaľ nepredpokladali či si ho ani nevedeli predstaviť. A to zase o čosi viac zvýšilo šancu, že ho mimo Zeme raz nájdeme. +Čítajte viac

Výborné správy prišli aj spod zeme neďaleko Ženevy. Veľký hadrónový urýchľovač po troch týždňoch zrážania iónov olova prišiel s prvými výsledkami.

SkryťVypnúť reklamu

Fyzikom sa podarilo vytvoriť kvark-gluónovú plazmu, teda podmienky, aké panovali veľmi krátko po veľkom tresku. Ukazuje sa, že mladučký kozmos bol skôr kvapalný ako plynný.

O tom vedci vďaka americkým pokusom už tušili. Prvý raz sa im však podarilo pozorovať predpokladaný, no dosiaľ nevidený jet quenching. Vďaka tomu by odborníci mohli preskúmať samotné vlastnosti kvark-gluónovej plazmy. A zase o trošku viac poodhaliť tajomstvá najrannejšieho kozmu. +Čítajte viac

Zrejme dôležitý prelom sa podaril aj harvardským mikrobiológom, ktorí sa zaoberali štúdiom telomerázy u myší. Tento enzým totiž riadi skracovanie telomérov, častí chromozómov a v konečnom dôsledku aj delenie a starnutie buniek.

Vedci dokázali tento enzým u pokusných hlodavcov vypnúť, a neskôr na isté obdobie zapnúť, pričom zistili, že zvieratá „omladli“. Aj na naše vlastné reči o bájnom elixíre mladosti je síce ešte trošku priskoro, pretože myši predsa len nie sú ľudia, no kto vie.

SkryťVypnúť reklamu

Tento výskum by raz mohol viesť k obrovskému pokroku v medicíne. Aj keď netušíme, či svet s ľuďmi dožívajúcimi sa podstatne viac rokov, bude lepší, alebo horší. +Čítajte viac

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 943
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 588
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 813
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 772
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 110
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 526
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 1 701
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 592
SkryťZatvoriť reklamu