Glosa
„NASA organizuje tlačovú konferenciu, na ktorej predstaví astrobiologický objav, ktorý má dopad na hľadanie dôkazov po mimozemskom živote," hovorí pozvánka na štvrtkové stretnutie vedcov a novinárov vo Washingtone.
Táto jediná veta dokázala na internete vyvolať podobnú reakciu, ako zverejnenie tajných dokumentov na stránke WikiLeaks. Dokonca aj niektoré seriózne spravodajské weby začali špekulovať, že americký Národný úrad pre letectvo a vesmír by mohol konečne zverejniť objav mimozemšťanov.
Proti však hovorí obsadenie konferencie, okrem riaditeľky astrobiologického programu sa síce na tlačovke majú zúčastniť špecialisti na hľadanie života na iných kozmických telesách, no chýbajú väčšie mená.
Napokon, keď v roku 1996 tiež vedci z NASA oznámili, že v slávnom kameni Allan Hills 84001 z Marsu možno našli stopy po baktériách, nakoniec s prejavom vystúpil aj vtedajší americký prezident Bill Clinton. Ukázalo sa však, že toto tvrdenie zrejme bolo predčasné.
Je síce pravda, že Pamela Conrad je odborníčka na geológiu a prípadný život na Marse, Steven Benner je biológ a odborník na Saturnov Titan a James Else popredný astrobiológ. Najdôležitejšie je však piate meno: Felisa Wolfe-Simon. Zaoberá sa exotickou fotosyntézou na báze arzénu. A práve arzén je zrejme kľúčom k dnešnému vedeckému prelomu.
Až do ôsmej hodiny večer síce platí embargo na článok v Science a informácie z neho, ktoré vedci z NASA predstavia. Toto embargo však zrejme porušil britský denník Daily Telegraph. Svojim čitateľom oznámil, že Američania neplánujú oznámiť objav mimozemšťanov.
Ale niečo veľmi podobné, cudzincov, ktorých síce našli na našej planéte, no tak veľmi sa líšia od života aký poznáme, že pokojne ich môžeme nazvať mimozemšťanmi u nás doma.
Čudné mikróby by podľa denníka mali žiť v jazere Mono v kalifornskom Yosemitskom národnom parku. A prežívajú v jedovatom prostredí, pričom ich metabolizmus funguje vďaka už spomenutému arzénu.
Ďalšie dôležité zistenie je, že takáto tieňová biosféra by mohla prežívať aj na iných kozmických telesách. Vedci možno hľadali úplne zlé stopy po prípadnom mimozemskom živote. Ak fantáziu popustíme ešte trošku, možno práve život v nám blízkej forme je vo vesmíre výnimkou. A my sme len akýmsi nepodareným vybočením z pravidla.