SME

Ako vybrať ten správny televízor?

Ak uvažujete o novom televízore so zobrazovacím NeoPDP panelom, môžete zahodiť za hlavu všetky obavy, ktoré sa na vás nabalili v súvislosti s plazmou.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – Panasonic)

Každý výrobca v reklame tvrdí, že jeho televízor má ten najkvalitnejší obraz. Opierajú sa o technológie, ktoré upravujú obraz tak, aby na obrazovke čo najlepšie vyznela jeho farebnosť a vysoký kontrast. Zorientovať vo svete skratiek a funkcií nie je vždy jednoduché.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

LCD je každodenný štandard

Ceny najlacnejších LCD televízorov s 32-palcovou uhlopriečkou sú na rovnakej úrovni, ako pred rokom. Táto technológia je odrazovým mostíkom vo výbere a rokmi dospela natoľko, že nemá žiadne výraznejšie nedostatky. Vývoj bol zmrazený a inovácie sú citeľné iba vo výbave televízorov doplnkovými funkciami.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes je už takmer jedno, ktorý výrobca na svojej linke skompletizuje zakúpený LCD panel s obslužnou elektronikou, aby ho dopravil na pult predajní. Jediná taktika vylepšenia obrazu spočíva v tom, že podsvietenie zvyšuje a znižuje svoju intenzitu podľa toho, aká tmavá či svetlá scéna je momentálne zobrazená. Zvyšok je už iba hra so šumom, kontrastom a farbami, ktorú vykonávajú všetky televízory bez ohľadu na to, akým zobrazovacím panelom sú vybavené.

LED nie je iba módny výstrelok

LCD televízory s úspornejším a lepšie regulovateľným LED podsvietením v tomto roku ovládli až štvrtinu nášho domáceho trhu. Výhodou je, že vďaka nemu dokážu zobraziť širšie spektrum farieb a riadením intenzity podsvietenia v jednotlivých zónach dokážu dosiahnuť vyšší kontrast na scénach kde je vyvážený pomer svetla a tieňov.

SkryťVypnúť reklamu

Dá sa povedať, že ide o televízory úsporné, ktorých obraz je kvalitnejší ako pri tradičných LCD televízoroch. Lákavý je aj ich štíhly dizajn, ktorému dominuje tenká hĺbka. Existujú však dve triedy televízorov, ktoré sa líšia cenou a rovnomernosťou intenzity podsvietenia. Tie lacnejšie majú LED podsvietenie zabudované výhradne v ráme, čo neraz odhaľuje aj ich továrenské spracovanie. Rozptyl svetla je závislý na dokonalosti difuzérov a optických vodičov umiestnených za panelom. Luxusnejšie televízory majú LED podsvietenie rozmiestnené po celej zadnej ploche zobrazovacieho panelu a tak svetlo preniká zobrazovacou matricou bez toho, aby putovalo z jedného miesta na druhé.

Štyri farby sú lepšie ako tri

Farebné televízory využívajú od nepamäti tri základné farby na to, aby namiešali všetky odtiene sveta. Sú to červená, zelená a modrá. Keďže žiadne podsvietenie nedokáže vytvoriť úplne biele svetlo, niektoré odtiene farieb sa od želaných vzďaľujú.

SkryťVypnúť reklamu

Ide hlavne o žlté slnečnicové odtiene, jagavú farbu zlata či tyrkysové farby modrého Karibiku. LCD panely vybavené technológiou Quattron využívajú namiesto troch základných farieb štyri - červenú, zelenú, modrú a žltú.

Aj keď žiadny videozáznam ani televízne vysielanie neobsahujú obrazovú informáciu pre žltú farebnú zložku, šikovný algoritmus upraví rozloženie farieb tak, aby sa využili jej výhody. Výsledkom je širší farebný rámec s jagavými odtieňmi tam, kde klasická trojfarebná LCD technológia zaostáva. Nová základná farba je krokom k predĺženiu životnosti LCD technológie bez toho, aby výrobné linky museli prejsť výraznými zmenami, ako je tomu napríklad pri prechode na výrobu novších OLED panelov.

A čo plazma?

Ak uvažujete o novom televízore so zobrazovacím NeoPDP panelom, môžete zahodiť za hlavu všetky obavy, ktoré sa na vás v minulosti nabalili v súvislosti s plazmovou technológiou. Možno aj preto sa toto slovíčko vytráca zo slovníka predajcov a namiesto neho prichádza nové označenie technológie ukrývajúce sa za tajomnou skratkou.

SkryťVypnúť reklamu

Ostrý kontrast, sýte farby a extrémne rýchle prekresľovanie detailov už nie je iba predraženým luxusom pre boháčov a fajnšmekrov. Práve naopak. Technológia dospela natoľko, že jej prednosti ocení pri kvalitnom zdroji signálu aj bežný konzument, ktorý okamžite rozozná rozdiel.

Aký je náš rebríček? NeoPDP na špici, Quattron a LED LCD v strede a LCD na chvoste. Vyberte si.

Na čo myslieť pri výbere?

Aj keď sa minulé roky niesli v znamení 32-palcovej uhlopriečky, minulý rok ukázal že naše nároky stúpajú. Spotrebitelia sa čoraz intenzívnejšie zameriavajú na modely so 40- a 42-palcovou uhlopriečkou, ktorá dokáže vo veľkej obývačke prehĺbiť zážitok zo sledovania čoraz detailnejšieho obrazu.

  • Ak uvažujete o blu-ray prehrávači, mali by ste sa porozhliadnuť po modeloch, ktoré sú vybavené zobrazovacím panelom s High Definition rozlíšení. Ten dokáže bez straty detailov zobraziť filmové tituly v plnom detaile tak, ako ich nasnímali filmári. Ak však iba trpezlivo čakáte na to, kým káblový operátor so svojim HD vysielaním dosiahne rozlíšenie plného HD s 1080 riadkovým rozlíšením, schopnosti novej Full HD telky nevyužijete.

  • Internet v televízore je lákavým doplnkom a zdá sa, že by mohol úplne zmeniť budúcnosť našich obývačiek. Žiaľ, možnosti sú zatiaľ výrazne obmedzené a pri niektorých televízoroch má človek pocit že sedí skôr za pomalým slimákom s funkciami starého mobilu, ako pred oknom do internetovej budúcnosti. Ak máte radi nové technológie, najprv si svojho favorita preverte. Inak môžete skončiť pri nemilom sklamaní a poviete si, že ste mohli ušetriť.

  • Každý televízor by mal však ponúknuť dostatok komfortu na prehliadanie snímok priamo z pamäťovej karty fotoaparátu, alebo si poradiť s videami z vreckovej kamery. Pre previazanie techniky je zaujímavé, ak všetka pochádza od rovnakého výrobcu. Iba tak je záruka toho, že si budú zariadenia vzájomne rozumieť. Čo poviete na svet s jediným diaľkovým ovládačom v ruke, kde všetky príkazy putujú medzi periférie cez HDMI káble?

  • A ak vás ešte stále trápi digitalizácia a všetko čo je spojené so štandardom DVB-T, aj tu existujú rozdiely. Kým najlacnejšie zabudované DVB tunery zvládajú iba kompresiu MPEG2, ktorú používame dnes, tie drahšie si poradia aj so štandardom MPEG4, s ktorým by sme sa mohli stretnúť v budúcnosti. Ak fandíte terestriálnemu vysielaniu a televízor nemeníte pričasto, nechajte si otvorené zadné vrátka. Nuž a každý televízor vybavený DVB-C tunerom s CI slotom pre dekódovaciu kartu umožní teraz, alebo v budúcnosti pripojiť sa ku káblovke aj bez toho, aby ste museli používať set-top box operátora. Všetko závisí iba od neho.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu