ASTANA, BRATISLAVA. Ak Irán zostrojí atómovú bombu, bude na nej musieť začať pracovať aj Egypt. To bola jedna z ďalších uniknutých správ americkej diplomacie, ktoré WikiLeaks a päť svetových denníkov včera zverejnili.
Ani hackerské útoky na stránku organizácie nezabránili v publikovaní ďalšej várky zo štvrť milióna dokumentov.
Správa americkej diplomacie z roku 2008 hovorí, že iránsky jadrový program môže dohnať k atómovej zbrani aj Egypt. Prezident Husní Mubarak americkým diplomatom povedal, že ak atómovú bombu získa Irán, bude nútená na jej výrobe začať pracovať aj egyptská vláda.
Žaloba za ututlanie?
Žaloba na základe uniknutých dokumentov možno hrozí španielskej vláde. Zvažuje ju rodina španielskeho kameramana, ktorého v roku 2003 v irackej vojne zabil americký tank.
Španielsky súd chcel za to súdiť troch amerických vojakov. Ako napísal denník El País, ktorý má takisto k dispozícii dokumenty, americký veľvyslanec v krajine naliehal na politikov či generálneho prokurátora, aby prípad išiel do stratena.
To sa napokon aj stalo. Rodina obete sa po zverejnení informácia cítila „oklamaná“ a „pobúrená“.
K úniku diplomatických správ sa z Kazachstanu vyjadrila americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová. „Nie je to len útok proti Spojeným štátom, ale aj proti celej medzinárodnej komunite,“ povedala ministerka.
Odmietla zverejnené dokumenty komentovať. Povedala však, že správy, ktoré zahrňujú postrehy diplomatov, „nie sú americkou oficiálnou zahraničnou politikou“.
Úniky pritom už podľa AP spôsobili ochromenie komunikácie v rámci americkej diplomacie. Prehodnocujú tiež bezpečnostné opatrenia.
Napríklad Pentagon obmedzil používanie USB kľúčov, aby neunikli tajné informácie. Podľa bývalého šéfa CIA Michaela Haydena budú ľudia „teraz dávať do depeší oveľa menej údajov“.
Špión Assange
Američania tiež zvažujú, či proti šéfovi WikiLeaks Julianovi Assangemu nezačnú trestné stíhanie. Diskutuje sa, že by na to využili zákon proti špiónom.
Austrálčanovi, na ktorého vydalo Švédsko zatykač pre podozrenie za znásilnenie, sa ukrýva na neznámom mieste. Možno sa mu nakoniec zíde gesto ľavicového Ekvádoru, ktorý mu ponúkol azyl.