CANCÚN. Na klimatickom summite OSN v mexickom Cancúne pokračujú rokovania o návrhoch, ktoré by mali skoncovať s dvadsaťročným rozporom medzi chudobnými a bohatými krajinami v otázke kontroly emisií skleníkových plynov.
Rozvinuté krajiny tvrdia, že rýchlo rastúce ekonomiky - vedené Čínou, ktorá sa stala najväčším producentom emisií - by mali pre znižovanie emisií urobiť oveľa viac.
Mnohé chudobné krajiny sú však proti zmenám dohovoru OSN. "Môžem vám garantovať, že toto bude kontroverznou otázkou," povedal vyjednávač z EÚ Artur Runge-Metzger. Vyjednávač dodal, že v prípade Číny sú, v porovnaní s inou malou a chudobnou krajinou potrebné "oveľa prísnejšie pravidlá na meranie, informovanie o emisiách a verifikáciu".
Väčšina krajín súhlasila s plánom z minuloročného summitu v Kodani, podľa ktorého by mali priemyselne rozvinuté krajiny znížiť emisie a rýchlo sa rozvíjajúce ekonomiky spomaliť ich rast.
Rokovania v Cancúne majú oveľa menšie ambície ako minuloročný summit v Kodani, ktorý nedokázal prijať celkovú dohodu. Boj proti budúcim záplavám, suchám, vlnám horúčav či stúpajúcej hladiny morí sa tak ocitol v slepej uličke.
Summit v Mexiku sa bude skôr usilovať o dohodu o malom balíčku opatrení, vrátane "zeleného fondu". Mal by pomôcť chudobným krajinám v ich úsilí pri ochrane dažďového pralesa, ktorý vstrebáva uhlík.
Klimatické rokovania pod záštitou OSN sa v karibskom letovisku začali 29. novembra a potrvajú do 10. decembra. Cieľom je dohodnúť sa "na vyváženom balíčku" opatrení v mnohých zásadných otázkach.
Zdroj: Reuters, DPA