Baktérie dokážu žiť aj hlboko pod zemou, kde vytvárajú celý nový ekosystém. Tigrom sa naopak tak dobre nedarí. Ani marsovskému vozidlu Spirit, s ktorým sme sa neradi lúčili.
Život je oveľa prispôsobivejší, ako si ľudia ešte pre desaťročiami mysleli. Je veľký aj malý, rýchly aj pomalý, žije v blahobyte aj v podmienkach, kde by ho nikto nečakal. Napríklad kilometer hlboko pod povrchom zeme.
Aj 1400 metrov hlboko vo vrstve gabra jestvuje ekosystém mikróbov, ktorý svojou zložitosťou prekvapil aj vedcov.
Možno si poviete, čo nás už po nejakých baktériách kdesi hlboko pod morskou hladinou. Lenže takéto mikróby nás učia, ako by život mohol vyzerať na iných planétach. Trebárs aj na našom obľúbenom Marse. +Čítajte viac
Baktérie možno dokážu prežívať skoro kdekoľvek. No kdekoľvek bohužiaľ prežiť nedokážu tigre.
Odhaduje sa, že vo voľnej prírode ich žije už len o čosi viac ako tritisíc. Tieto mačkovité šelmy preto patria k najohrozenejším zvieratám na našej planéte.
Zachraňovať sa ich rozhodli aj také nepravdepodobné osoby ako ruský premiér Vladimir Putin. Trinásť krajín, v ktorých ešte majestátne dravce prežívajú, sa stretli na medzinárodnom summite v Rusku, kde sa mali politici a ochrancovia dohodnúť, ako zabezpečiť budúcnosť tigrov.
Všetci by sme sa pritom neradi dožili obdobia, keď v lepšom prípade uvidíte tigra v zoologickej záhrade. V tom horšom síce v troch rozmeroch, ale len na televízore. +Čítajte viac
Keď v januári pristával Spirit na Marse, vedci sa tešili na tri plodné mesiace presúvania sa po povrchu. Tých mesiacov napokon bolo oveľa viac a marsovské vozidlo prežilo na prachovom povrchu viac než šesť rokov.
Bohužiaľ, úspešná misia teraz pravdepodobne končí. Už aj NASA priznáva, že s roverom sa im pravdepodobne nepodarí spojiť. Napriek tomu misii Spirit s radosťou tlieskame (a radi budeme aj jeho dvojičke Opportunity).
Ak to poriadne zveličíme, je fajn vedieť, že americkému úrad sa niečo naozaj darí. Pretože okolnosti okolo raketoplánu Discovery, to už hádam nie je ani na frašku. +Čítajte viac
Na sociálnej sieti Facebook sme vyhlásili súťaž pre našich fanúšikov. Zadanie bolo vlastne celkom jednoduché: pošlite nám vašu najkrajšiu fotografiu jesene vo vede alebo v prírode. Niektoré snímky boli odfotené lepšie, niektoré horšie, nakoniec sme tie podľa nás „naj“ vybrali.
Veríme, že v podobných tematických galériách ešte budeme pokračovať. +Čítajte viac