Londýn 6. júna (TASR) - Britské ostrovy osídlil človek už pred 700.000 rokmi. Je to o 200.000 rokov skôr, ako si vedci doteraz mysleli. Svedčia o tom archeologické nálezy nástrojov a stôp ľudskej činnosti, ktoré pochádzajú z dobre utajovaného miesta na pobreží východného Anglicka.
Za najstaršieho predka dnešných obyvateľov ostrovov sa doteraz považoval Homo heidelbergiensis, ktorého asi 500.000 rokov staré pozostatky - časti holennej kosti a niekoľko zubov - našli archeológovia v Boxgrove v grófstve West Sussex v roku 1993. Tento hominid žil v teplom medziobdobí, keď bolo Anglicko ešte spojené s európskym kontinentom.
Nedávno však amatérsky archeológ priniesol do jedného múzea na posúdenie ručnú sekeru z kremeňa, ktorú našiel na mieste odkrytom prirodzenou eróziou, uviedol Chris Stringer z londýnskeho múzea prírodných vied. Experti hneď vedeli, že pred sebou majú veľmi starý nástroj.
Počas ďalších vykopávok sa našlo viac ako 20 kamenných úlomkov, ktoré sa používali na ostrenie sekery. Vedci ďalej objavili na kostiach vyhynutého hovädzieho dobytka zárezy, ktoré mohol zanechať iba nástroj vyrobený človekom.
Pri datovaní nálezu vedcom pomohli zvyšky malej myši, ktoré sa našli v tej istej vrstve pôdy. Vedci zistili, že neprestajne sa obnovujúce zuby dospelého zvieraťa boli rovnako opotrebované ako zuby človeka. Na základe toho sa vek náleziska určil na 700.000 rokov.
Britskí paleoantropológovia ohlásili aj ďalší úspech. Podarilo sa im datovať vek náleziska v kameňolome vo Westbury-sub-Mendip, kde sa v 80. rokoch našli ľudské nástroje z kremeňa. Nástroje tam boli spolu s kosťami hrochov, hyen, vlkov, bizónov a jaskynných medveďov. Na niektorých fosíliách vidno hladké zárezy, ktoré mohol spôsobiť iba človek. Analýza zvieracích kostí ukázala, že celé nálezisko má najmenej 600.000 rokov.
Chirs Stringer predpokladá, že aj najnovšie nálezy ľudských fosílií z východného Anglicka patria zástupcovi druhu Homo heidelbergiensis. Tento hominid dorastal do výšky 180 centimetrov a mal menší mozog ako moderný človek.
Najnovšie výsledky sú výsledkom päťročného projektu Ancient Human Occupation of Britain, ktorý sa zaoberá životnými podmienkami prehistorických obyvateľov Britských ostrovov. Projekt podporila sumou 1,2 milióna libier anglická Leverhulmeova nadácia.
Internet: http://www.nhm.ac.uk/hosted_sites/ahob/index_2.html (Projekt Ancient Human Occupation of Britain), http://www.ucl.ac.uk/boxgrove (vykopávky v Boxgrove)