Londýn 6. júna (TASR) - Britskí astronómovia objavili pomocou Teleskopu Jamesa Clerka Maxwela na Havaji doteraz najstaršie pozostatky hviezd v podobe prachu, ktorý má vyše desať miliárd rokov.
Tím vedcov na čele s Robertom Priddeyom z londýnskej Imperial College pozoroval kamerou SCUBA (Submillmetre Common-User Bolometer Array) Maxwellovho teleskopu niekoľko vzdialených kvazarov.
V submilimetrovej oblasti objavili žiarenie, ktoré mohlo pochádzať z veľkého množstva relatívne studeného hviezdneho prachu. Tento prach vzniká pri výbuchu supernovy alebo v atmosfére starých hviezd.
Význam objavu podčiarkuje značná vzdialenosť kvazarov - asi desať miliárd svetelných rokov. Sú to najvzdialenejšie známe zdroje submilimetrového žiarenia. Teraz zachytené žiarenie opustilo tieto kvazary v čase, keď mal vesmír asi desatinu svojho súčasného veku.
"Tieto kvazary existovali už miliardu rokov po veľkom tresku," povedal Priddey. V tomto čase musel vzniknúť aj hviezdny prach. Znamená to, že už relatívne krátko po vzniku vesmíru prešlo procesom zrodu, starnutia a zániku veľké množstvo hviezd.
Vzdialený prach je možno kľúčom k vzniku života. Kozmický prach sa totiž z väčšej časti skladá z kremíka a uhlíka. Hviezdy, ktoré formovali uhlík a kremík v týchto kvazaroch, sa možno podobajú tým, ktoré vytvorili uhlík, nachádzajúci sa v ľudskom tele, uviedol Richard McMahon, jeden zo zúčastnených vedcov.