SME

Týždeň vo vede

(30. 5. – 5. 6. 2002)

(30. 5. – 5. 6. 2002)

* Astronóm Alan Marscher z Boston University s kolegami pozorovaním potvrdil, že aktivitu galaktického jadra 3C120 sprostredkúva teoretikmi očakávaný horúci disk okolo čiernej diery.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Geológovia z JAR, Japonska a USA na čele s Nicolasom Boukesom z Rand Afrikaans University dospeli datovaním špecifických juhoafrických hornín s deficitom železa k záveru, že na kyslík bohatá atmosféra Zeme je staršia než predpokladaných 2,2 miliardy rokov.

* Atmosférický fyzik Colin O‘Dowd z National University of Ireland s medzinárodným tímom odhalil nový zdroj aerosolov, ochladzujúcich ovzdušie. Ide o jódové pary, vylučované morskými riasami, ktoré slnečné svetlo mení na aerosoly bohaté na oxidy jódu.

SkryťVypnúť reklamu

* Medzinárodný tím Toma Phillipsa z Caltech objavil submilimetrovým ďalekohľadom na observatóriu Mauna Kea (Havaj, na snímke) v plynnom oblaku Barnard 1, tisíc svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Perzea, vzácnu formu amoniaku. Neobsahuje tri atómy vodíka, ale deutéria.

* Podľa Ralpha Keelinga a Hernana Garciu zo Scripps Institution of Oceanography sa počas 90. rokov výrazne zmenšil obsah kyslíka v oceánoch, v nepriamej nadväznosti na globálne otepľovanie. Rozhodujúci je však zrejme vplyv zmien metabolizmu morských organizmov.

* Nemecko-francúzsky tím na čele s Theanom-Hockom Tangom z Universität Münster našiel v DNA archeóna (mikrób bez bunkového jadra) Archeeoglobus fulgidus sekvencie 86 malých neinformačných RNA (snmRNA). Dokladá to význam týchto RNA pre celý pozemský život.

SkryťVypnúť reklamu

* Americkí a nemeckí vedci na čele s Glennisom Julianom z Arizona State University prekvapujúco zistili u dvoch druhov mravcov na juhozápade USA genetický základ kastového rozdelenia na kráľovné a robotnice. Zvyčajne totiž vzniká odlišnou starostlivosťou o larvy.

* Ekológ Theodore Kennedy s kolegami z University of Minnesota doložil výskumom na pokusných plochách, že vyššia diverzita travín v ekosystéme bráni invázii cudzích druhov.

* Psychologička Mary Bestová z Children‘s Hospital of Philadephia s dvoma americkými kolegami potvrdila súvislosť medzi impulzívnym agresívnym správaním psychiatrických pacientov a poškodeniami v prednej časti ich mozgovej kôry.

* Americko-japonský tím vedený Masahitom Ikawom z kalifornského The Salk Institute genetickými prostriedkami vyliečil neplodnosť myších samcov. Pomocou lentivírusu do nich preniesol gén, obnovujúci tvorbu pohlavných buniek. Myšiaci už majú zdravé potomstvo. (5D)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu