Po sekvenovaní ľudského genómu šéf spoločnosti Celera Genomics, ktorá ako prvá oznámila jeho ukončenie, Craig Venter, oznámil, že sa chystá venovať inému závažnému globálnemu problému – globálnemu otepľovaniu. Cieľom zamýšľaného projektu je hľadanie zvláštnych baktérií v hlbokých oceánskych vodách, ktoré sú schopné svojím metabolizmom meniť skleníkové plyny, ako je oxid uhličitý, na neškodné alebo dokonca užitočné látky, ako sú napríklad cukry a škrob. Podľa Ventera vedci doteraz preskúmali len necelé jedno percento mikrobiálnej ríše a predovšetkým pod hladinou oceánu nás čakajú mnohé prekvapujúce objavy.
Tento kontroverzný magnát vedeckého sveta odišiel v januári tohto roka z pozície šéfa Celera Genomics a dnes sa chystá sponzorovať oceánsky výskum. Touto myšlienkou sa začal zaoberať počas sekvenovania genetického kódu baktérie Methanococcus. Táto archebaktéria žije hlboko v mori v blízkosti horúcich podmorských žriediel a živí sa anorganickou „stravou“ bez prítomnosti svetla a kyslíka. Spotrebuje plynný vodík, oxid uhličitý a dusík, ktorý prúdi z prameňa a produkuje metán a cukry.
Methanococcus predstavuje jednu z prvých foriem života vôbec a od typickej baktérie (ktoré sa nachádzajú napríklad v ľudskom tele) sa líši aspoň tak ako typická baktéria od človeka. Craig Venter dúfa, že sa jeho tímu podarí objaviť baktériu podobnú spomínanej archebaktérii, ktorá by „požierala“ oxid uhličitý z atmosféry. Prvá expedícia sa už vydala na cestu k súostroviu Galapágy. Nový výskum bude Ventera stáť približne 100 miliónov amerických dolárov. (5D)