SME

Nové formy života pod ľadom Antarktídy

Ruskí, americkí a francúzski vedci sa dohodli na výmene vzoriek ľadu, ktoré získali z jazera Lake Vostok, nachádzajúceho sa pod povrchom Antarktídy. Toto obrovské jazero (v elipse) s čistou vodou vedci pokladajú za najizolovanejšie jazero na svete. Jazero


Foto archív


bolo pravdepodobne pred dvoma až desiatimi miliónmi rokov náhle oddelené od okolitého prostredia veľkou ľadovou doskou alebo kryhou. Z jazera sa tak stalo jedno gigantické laboratórium, v ktorom sa život mohol vyvíjať celkom iným spôsobom ako na ostatných miestach Zeme. Vedci sú totiž presvedčení, že v Lake Vostok sa nachádza bohatý mikrobiálny život.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Glaciológovia (venujú sa štúdiu ľadovcov), geochemici aj biológovia tak majú unikátnu príležitosť podrobne preskúmať vzorky ľadu, ktoré odobrali z jazera. Predpokladá sa, že tento ľad je zamrznutou vodou z Lake Vostok. Keby sa v týchto vzorkách skutočne našiel život, znamenalo by to silnú podporu hypotézam o možnosti existencie života v zamrznutých oceánoch na mesiacoch niektorých planét slnečnej sústavy.

SkryťVypnúť reklamu

O analýzy antarktického ľadu prejavuje mimoriadny záujem americká NASA. Astronómovia totiž predpokladajú, že na Jupiterovom mesiaci Europa sa pod ľadovým povrchom nachádzajú rozsiahle vodné oceány. Dr. Frank Carsey z NASA/JPL v Pasadene je presvedčený, že na Europe sa nachádza najväčší oceán v našej planetárnej sústave. Lake Vostok by tak predstavoval ideálne prostredie pre testovanie robotov, ktorých NASA plánuje vyslať na prieskum Jupiterovej mesačnej rodiny.

Oblasť Lake Vostok patrí podľa medzinárodných dohovorov Rusku. Teplota v okolí je mínus 89 stupňov Celzia, čo robí z Lake Vostok najnehostinnejšie miesto na Zemi. Jazero je hlboké 500 metrov. Ako už býva dobrým zvykom zelenej lobby, aj tentoraz proti výskumom v Lake Vostok protestuje ochranárska organizácia Antarctic and Southern Ocean Coalition. O ďalšom pokračovaní v štúdiu tohto podivného miesta sa bude rozhodovať na medzinárodnej konferencii v Šanghaji v júli tohto roku.

SkryťVypnúť reklamu

(BBC)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu