
foto – archív
Obrovské stáda austrálskych kráv a oviec podľa odhadov vyprodukujú ročne tri milióny ton metánu, čo predstavuje 14 percent celkového objemu emisií skleníkových plynov Austrálie, ktorá je krajinou s najväčšími emisiami v prepočte na hlavu. Austrália je zodpovedná za takmer dve percentá svetovej produkcie skleníkových plynov, pričom jej podiel na svetovej hospodárskej aktivite je len jedno percento.
Metán – produkovaný zvieratami a ľuďmi pri trávení rastlinnej potravy – má 21-krát väčší potenciál pre globálne otepľovanie ako oxid uhličitý, ktorý je hlavným skleníkovým plynom a vzniká pri spaľovaní fosílnych palív, akými sú uhlie, ropa a zemný plyn.
Vedci, ktorí spolupracujú so štátom Queensland, majú teóriu, že mikróby prítomné v žalúdkoch klokanov odstraňujú vodík, ktorý je spojený s produkciou metánu pri trávení. „Na rozdiel od hovädzieho dobytka a oviec, kengury zrejme nevylučujú metán pri (žalúdkovej) fermentácii. Metán je spôsob, ako sa zbaviť vodíka pri fermentácii,“ vysvetlil Athol Cleavey, výskumník zo štátnej Vedeckej agentúry pre potraviny a vlákna.
Cleavey dodal, že spolu s tímom vedcov experimentuje so 40 druhmi baktérií zo žalúdkov klokanov. Cieľom týchto aktivít je určiť, ktorú z nich možno adaptovať pre žalúdky oviec a hovädzieho dobytka.
Aplikovanie klokaních mikróbov by mohlo zvýšiť efektívnosť miestneho chovateľského priemyslu tým, že pre dobytok – dovezený do Austrálie európskymi kolonizátormi – by boli domáce trávy lepšie stráviteľné.
(tasr)