SME

Ako volajú e-mailový "zavináč" vo svete?

Voláme ho zavináč a už vôbec nerozmýšľame nad tým, či dostal svoj názov podľa kyslej rybičky, či zavinutého pečiva. Vo svete mu však dávajú rôzne iné mená - slimák, chobot, pes, myška, či malé opičie vajce. Čím ešte dokáže prekvapiť?

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Malý, nenápadný akoby náhodne načmáraný symbol "zavináča", ktorý sa stará o posielanie e-mailov, je v preklade zo svetových jazykov omnoho pestrejší. Vo Švédsku je to sloní chobot, v Srbsku opica a v Holandsku trocha delikátna časť opičieho tela. V Kórei je známy ako slimák a na Taiwane ako myška.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V každom jazyku tento symbol prešiel dlhú cestu od okamihu, kedy ho duchovný otec e-mailu Ray Tomlinson v počítačovom roku 1971 vytrhol z neznáma. V tej dobe ho takmer výhradne používali obchodníci a účtovníci. Jeho používanie dalo anglicky hovoriacim ľuďom nový zmysel, keď posunulo jeho definíciu od sadzby či množstva k umiesteniu.

SkryťVypnúť reklamu

Toto spojenie sa však v iných jazykoch stratilo a ďalšie sa rýchlo s odkazom na viditeľnú podobu s jedlom, zvieratami a časťami tela objavili. Mnohé názvy vyplývajú z jeho tvaru.

"Je to trochu ako psychologický Rorschachov test so škvrnami, ktoré nám majú čosi pripomínať. Ľudia rôznych kultúr v znaku @ však vidia najrôznejšie veci," povedala Karen Steffenová-Chungová, mimoriadna profesorka lingvistiky, angličtiny a fonetiky na univerzite v Tajpeji.

Tento symbol znamená v Izraeli štrúdľu, v Čechách i na Slovensku podľa zabalených a naložených filiet sleďov "zavináč". V ruštine je to pes "sobaka", v nórčine kučeravá alfa a v švédčine ide niekedy o škoricový závitok, podľa tradičného škoricového osieho hniezda "kanelbulle". Švédsko sa ale asi nevie rozhodnúť a na dlhom zozname prezývok figurujú slonie choboty, slonie uši, opičie chvostíky, mačacia stopa, mačací chvostík alebo praclíky.

SkryťVypnúť reklamu

Karen Steffenovú-Chungovú problematika tak zaujala, že kontaktovala e-mailom (ako inak) svojich kolegov lingvistov z celého sveta. Okrem iného objavila množstvo termínov v srbčine. Jedným z nich je slovo "majmun". Znamená opicu a zdá sa, že bolo vypožičané z turečtiny. Je použité taktiež v spojeniach "majmunski rep" (opičí chvost) alebo "majmunsko-a" (opičie a). Srbčina tiež pre symbol, ktorému nikto nemôže utiecť, vymyslela názov "ludo-a" (bláznivé áčko).

Niektoré štáty majú pre zavináč "oficiálny" termín. Švédsky jazykový ústav ho považuje za "snabel-a" (chobotie a), čo znamená skôr áčko s chobotom. Inde vrátane Fínska, Juhoafrickej republiky a Indie zvíťazila angličtina.

V Holandsku má taktiež anglické "at" (čo znamená zavináč) prevahu, ale "apeklootje" (malé opičie vajce - semenník) kedysi hralo svoju úlohy pri rýchlej ceste znaku na výslnie. Vládna agentúra zodpovedná za propagáciu informačných technológií na Srí Lanke nemá pre tento znak v sinhálčine žiadne špecifické slovo, preto o ňom hovoria ako o "at symbole".

SkryťVypnúť reklamu

Japončina, ktorá je známa charakteristickou miestnou výslovnosťou vypožičaných slov z iných jazykov, obyčajne používa "atto maaku", čo znamená anglické "at". Naopak v Grécku premenili čmáranicu na "kačičku" a v Maďarsku na "červíka".

Arabskí hovorcovia niekedy prekladajú anglické "at" ako "fí" s rovnakým významom, zatiaľ čo ostatní namiesto symbolu zavináča pri výmene e-mailových adries počujú "ear" (po anglicky ucho).

Na Taiwane, kde žije Karen Steffenová-Chungová, sa používa výraz "myška", ktorá je omnoho živšia než kórejský slimák. Španielčina preferuje slovo "arroba", čo je aj jednotka váhy, ako keby sa mohlo slovko "at" v Španielsku premeniť na motané pečivo "ensaimada" z Majorky.

SkryťVypnúť reklamu

Tomlinson na svetové "zavináče" nemyslel, keď prišiel na svoj e-mailový protokol s využitím skoro zabudnutého tlačidla na diaľkopise Model 33 Teletype pre sieť ARPANET. Tá bola jednou zo sietí, ktoré sa stali globálnym internetom.

Bol to Tomlinson, kto rozhodol o pripojení znaku zavináča a mena hostiteľa k užívateľovej prihlasovacej identite. Nielenže to malo význam ako predložka, ale bolo nepravdepodobné, že by mohol byť zamenený s inou časťou používateľovej e-mailovej adresy.

Práve nejasná podoba znaku sa podľa neho odrazila v predstavivosti iných jazykov.

Šesťdesiatdeväť ročný tichý Tomlinson stále pracuje ako programátor na projektoch, ktoré ale nesúvisia s e-mailom.

Autor: mg,mag

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast o svete informačnej bezpečnosti.


a 1 ďalší

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka


8
Larva muchy Cochliomyia hominivorax (na zábere) požiera zvieratá zaživa. Zriedkavo napáda aj ľudí.

Ako skrutka sa zarýva do mäsa.


13
Ilustračná fotografia.

Chce do roku 2045 vybudovať hospodársku základňu v rámci svojho nového dlhodobého plánu výskumu vesmíru.


TASR

Komerčné články

  1. Ako komplexne a účinne vyriešiť problém akútnej hnačky
  2. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  3. Navrhni si tričko, sadni do tieňa a oddychuj
  4. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  5. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  6. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  7. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  8. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  1. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  2. Čo čítať v lete? Tipy na knihy z nášho vydavateľstva
  3. Ako komplexne a účinne vyriešiť problém akútnej hnačky
  4. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  5. Navrhni si tričko, sadni do tieňa a oddychuj
  6. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  7. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  8. LESY SR obnovili 100 km lesných ciest
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 14 743
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 7 111
  3. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 4 488
  4. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 859
  5. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 3 569
  6. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 3 319
  7. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 3 208
  8. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti 2 412
SkryťZatvoriť reklamu