BRATISLAVA. „V niektorých prípadoch môžu klesnúť ceny elektrospotrebičov o 5 percent, v prípade ťažších a lacnejších spotrebičov aj o desatinu,“ povedal včera Mário Lelovský, predseda Asociácie dovozcov audiovizuálnej techniky.
Takýto scenár však platí len pre prípad, že štát zmení zákon o odpadoch. Ide najmä o to, aby sa elektroodpad mohol bez obmedzení vyvážať na spracovanie aj do zahraničia.
Tamojší spracovatelia odpadu si totiž pýtajú za svoje služby oveľa menej, tvrdia dovozcovia. „Je to typický dôsledok regulácie, ktorá zabránila konkurencii a slovenskí spracovatelia nie sú vystavení tlaku zo zahraničia,“ povedal predseda predstavenstva SEWA (Slovak electronic waste agency) Štefan Dobák.
Voľný pohyb
Podľa dovozcov je práve teraz čas, aby sa štát rozhýbal a zmenil zákony. Nepáčia sa Európskej komisii. „Dňa 30. septembra sa komisia rozhodla začať konanie proti Slovensku,“ povedala Charlotte Arwidi z komisie. Obsahom listu má byť aj to, že Slovensko obmedzovaním exportov nebezpečného odpadu odporuje voľnému pohybu tovarov.
Ministerstvo životného prostredia list dostalo. Ide o prvú fázu v konaní, takzvané formálne oznámenie. „Ministerstvo pripravuje odpoveď,“ píše rezort. Má na to 60 dní.
Rétorika bývalej vlády
Ministerstvo tvrdí, že aj podľa súčasných zákonov sa dá elektroodpad vyvážať. „Napríklad, ak kapacita zariadenia na zhodnocovanie nebezpečných odpadov u nás je nevyhovujúca, prípadne úroveň procesu zhodnocovania odpadu v mieste určenia je vyššia ako v zariadeniach na území Slovenska,“ píše rezort.
Tie isté argumenty používala aj bývalá vláda, tvrdí Dobák. Viackrát sme o povolenia na vývoz žiadali, ale nikdy sme ich nedostali, povedal.
Štát sa predsa len chystá robiť zmeny v zákone, ešte nepovedal aké. „Už na budúci rok ministerstvo pripravuje legislatívne úpravy vnútroštátnych predpisov, ktoré sa dotknú aj oblasti cezhraničnej prepravy odpadov.“
Spracovatelia elektroodpadu tvrdia, že s cenami to nie je tak, ako hovoria dovozcovia. „Nemyslíme si, že sú u nás ceny za spracovanie bezdôvodne vyššie, pracujeme s reálnymi nákladmi, ktoré reflektujú zložitý legislatívny rámec a extrémnu administratívnu náročnosť nakladania s elektroodpadmi,“ píšu z predstavenstva firmy V.O.D.S.
„My sme štandardne nastavení na ceny, ktoré sú bežné u spracovateľov v krajinách únie s obdobnou mierou zhodnotenia odpadov ako u nás,“ povedal Jozef Vašina, konateľ Elektro recycling.