MELBOURNE. Vedci objavili v severnej Austrálii najstarší známy kamenný nástroj s brúseným ostrím. V časopise Australian Archeology to oznámil Bruno David z Monashovej univerzity v Melbourne s kolegami. Tím popri dvoch Austrálčanoch tvorili ešte traja Francúzi a jedna Novozélanďanka.
Nástroj pochádza z veľkého skalného úkrytu Nawarla Gabarnmang na juhozápade Arnhemovej zeme v severnej Austrálii. Úkryt objavili v roku 2006 Ray Whear a Chris Morgan z Jawoynského združenia miestnych domorodcov počas letu vrtuľníkom.
Brúsené prišli neskôr
Absolútne najstaršie kamenné nástroje na svete sa našli v Afrike, kolíske ľudského rodu Homo, no očividne ich používali už jeho predchodcovia, australopitekovia. Rekordné mali donedávna 2,6 milióna rokov, aktuálny najvyšší vek je 3,4 milióna rokov.
Čo sa týka známych kamenných nástrojov s brúseným ostrím, tie sú podstatne mladšie a viažu sa až na náš vlastný druh Homo sapiens. Vek nástrojov z Japonska a takisto zo severnej Austrálie vedci stanovili na 22-tisíc až 30-tisíc rokov.
Rekord sa teraz posúva hlbšie do minulosti. Zlomok nabrúsenej kamennej sekery, objavený pri vykopávkach v Nawarla Gabarnmang v máji 2010, totiž má 35-tisíc rokov. Sekeru zhotovili z kameňa, nachádzajúceho sa približne 40 kilometrov od úkrytu.
Cenné artefakty
Domorodí Austrálčania si podľa záznamov z 19. a začiatku 20. storočia podobné sekery veľmi cenili, lebo sa dali používať dlho a ich zhotovenie bolo prácne.
So sekerami či s materiálom na ne diaľkovo obchodovali, pričom boli presvedčení, že sa ním neprenáša iba samotný nástroj, no čo bolo dôležitejšie aj symbolické dávne sily miesta pôvodu.
Tento najstarší spoľahlivo datovaný brúsený nástroj na svete ukazuje, že Austrália bola pred 35-tisíc rokmi dôležitým strediskom technologickej inovácie. Jeho objav pomôže pri výskume evolúcie ľudského správania a pokrokov materiálnej kultúry, povedal Bruno David.
Zdroj: Komuniké Monash University zo 6.11.2010