Budapešť 3. júna (TASR) - Vedci z juhomaďarského Segedínu objavili baktérie, ktoré sú schopné účinne čistiť olejom znečistenú pôdu. O objave baktérií, ktoré dovoľujú výrazne lacnejšie likvidovať ekologické havárie a sú účinnejšie ako existujúce kmene baktérií amerických firiem, informoval dnes maďarský denník Magyar Nemzet.
Skupina vedcov segedínskeho Bay Zoltán inštitútu pod vedením Imreho Mécsa sa zviditeľnila pri znečistení Tisy kyanidom, ktoré pochádzalo z Rumunska. Skupina vtedy ponúkla riešenie na vyčistenie rieky.
Pracovníci inštitútu sa už dlhší čas zaoberajú takými biotechnologickými procesmi, ktorými je možné dosiahnuť pozoruhodné výsledky pri ochrane životného prostredia.
Podľa Mécsa klasický spôsob čistenia pôdy v okolí vrtných veží, pri ktorom odvážajú stotisíce kubických metrov pôdy na čistenie, kladie vysoké finančné nároky na ropné spoločnosti. Pri segedínskom riešení v zamorených miestach navŕtajú pôdu v dvojmetrových vzdialenostiach, potom zmes kmeňov baktérií nastrieľajú do týchto vrtov spolu s potrebnými živinami.
Baktérie nielen odolajú znečisťujúcim látkam, ale aj ich rozkladajú. V segedínskom inštitúte objavili už aj také kmene, ktoré likvidujú škvrny síry alebo kyanidu.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) pel