Stalo sa tak len niekoľko dní po tom, čo súd umožnil prístup na tento obľúbený americký server, ktorý v Turecku čelí sporom o odstránenie obsahu, nelegálneho v tejto kandidátskej krajine EÚ.
Prístup na YouTube, vlastnený americkou firmou Google, je v Turecku zablokovaný od mája 2008. Internetový server, ktorý poskytuje priestor pre umiestňovanie videoobsahu, sa stal terčom útokov tureckých predstaviteľov po tom, ako jeho používatelia zverejnili video hanobiace zakladateľa sekulárneho tureckého štátu Mustafu Atatürka.
Zablokovanie YouTube podľa nariadenia súdu vykonáva telekomunikačná spoločnosť Türk Telekom.
Najnovší zákaz, o ktorom rozhodol súd v Ankare, podnietila žaloba na YouTube za videonahrávku, ktorá zobrazuje bývalého opozičného lídra v posteli so svojou spolupracovníčkou.
Niektorí používatelia internetu z Turecka boli schopní zákaz prístupu na YouTube obchádzať cez tzv. proxy servery, ktoré im prideľujú inú IP adresu - zahraničnú.
Zákaz prístupu na YouTube kritizujú rôzne organizácie sledujúce dodržiavanie slobody slova, ktoré poukazujú na nedostatky Turecka v oblasti slobody prejavu. Na nápravu vyvíja tlak Európska únia.
YouTube však neblokuje len Turecko, kandidátska krajina EÚ. Vlani stránku na asi štyri mesiace zakázala thajská vláda pre videoklipy urážajúce kráľa. V máji nemali na YouTube prístup Maročania po tom, ako používatelia stránky na ňu umiestnili videá kritické voči zaobchádzaniu Maroka s obyvateľmi Západnej Sahary.