Káhira/Abydos 3. júna (TASR) - "Magickú pôrodnú stoličku" starú viac ako 3700 rokov objavili americkí archeológovia v ruinách domu guvernéra v egyptskom Abýde.
Hlinená stolička je farebne vyzdobená a dobre zachovaná. Sú na nej vyobrazenia matky, ktorá drží v rukách svoje dieťa, oznámil šéf egyptskej správy antických pamiatok Záhí Havás. Keďže stolička je značne opotrebovaná, dá sa predpokladať, že jej majiteľka priviedla na svet veľa potomkov.
Stolička, ktorá podľa odhadu vedcov pochádza z obdobia Strednej ríše, má tvar veľkej tehly a pravdepodobne patrila princeznej Reniseneb, ktorá sa vydala za guvernéra Abýdu. Dom guvernéra s pôdorysom 52 krát 80 metrov postavili počas panovania faraóna 12. dynastie Sesóstra III. (1837-1818 pred n. l.) a po ňom slúžil ďalším trom správcom.
"Pôrodné pomôcky v starom Egypte boli pravdepodobne osobným majetkom jednej ženy, nepoužívalo ich viac žien naraz," povedal Josef Wegner, vedúci tímu výskumníkov z Pennsylvánskej univerzity.
Ženy v starom Egypte rodili spravidla v sede. Vtedajšia úmrtnosť novorodencov bola vysoká, preto ženy prosili o pomoc bohov. Archeologické nálezy v Abýde svedčia o tom, že manželka tamojšieho guvernéra prosila o pomoc bohyňu Hathor. V niektorých regiónoch Egypta ju uctievali ako bohyňu plodnosti a narodenia.