Washington 3. júna (TASR) - Rôzne druhy bylinožravých dinosaurov spoločne putovali za novými zdrojmi potravy alebo utekali pred nepriateľom. Svedčia o tom 163 miliónov rokov staré fosílne odtlačky stôp, ktoré sa našli vo vápencovom lome neďaleko britského Oxfordu, informuje americký časopis Science.
Tím vedcov na čele s Juliou Dayovou z Cambridgskej univerzity identifikoval v lome Ardley Quarry asi 40 stôp rôznej veľkosti. Všetky stopy sú orientované jedným smerom, pričom niektoré zanechali 27-metrové dinosaurie kolosy.
Úsek s odtlačkami sa zachoval v dĺžke takmer 180 metrov. Spleť stôp podľa vedcov patrí najmenej dvom druhom bylinožravých dinosaurov.
Zatiaľ sa nepodarilo identifikovať, aký druh zanechal malé odtlačky, nachádzajúce sa husto pri sebe. Je možné, že patria mláďaťu.
Veľké stopy patria jednoznačne titanosaurom, o čom svedčia nielen veľké odstupy medzi nimi, ale aj absencia čo i len náznaku pazúrov. Titanosaury sú najväčší zástupcovia skupiny sauropodov.
Na inom mieste v blízkosti lomu našli paleontológovia už pred pol rokom stopy mäsožravých megalosaurov, ktoré pochádzajú pravdepodobne z rovnakého obdobia. Tieto tvory dosahujúce dĺžku 18 metrov mali ostré a na konci zahnuté zuby. Tento nález podľa Dayovej dokazuje, že megalosaury poľovali na sauropodov.