Berlín 1. júna (TASR) - S pomocou superpočítača so symbolickým názvom "Zem-simulátor" sa japonský klimatológ, profesor Tatsuya Nagašima z tokijskej univerzity dopracoval k potešujúcemu výsledku: v roku 2040 zmizne obávaná ozónová diera a naša planéta bude mať opäť nepoškodený vzdušný obal, píše piatkové vydanie nemeckého denníka Die Welt.
Ozónová vrstva, siahajúca do výšky 10 až 45 kilometrov nad zemským povrchom, chráni za normálnych okolností Zem pred škodlivými ultrafialovými lúčmi zo slnečného žiarenia. V roku 1974 upozornili vedci verejnosť prvý raz na to, že halogenizované uhľovodíky (FCKW), ktoré sa používajú v chladničkách a sprejoch, túto tenkú ozónovú vrstvu ničia.
Celý problém - a zdá sa, že veľmi úspešne - rieši Montrealský protokol z roku 1987. Medzinárodná dohoda obsahuje podmienky, za akých krajiny postupne upúšťajú od využívania škodlivých látok na báze FCKW. Zatiaľčo koncentrácia škodlivín v dolných vrstvách atmosféry citeľne poklesla, vo vyšších vrstvách ovzdušia ničiteľské dielo FCKW pokračuje naďalej. Odborníci sa zhodli v tom, že životnosť jednej molekuly FCKW je až 50 rokov.
Do odbornej debaty o možnom "zaplátaní" ozónovej diery sa zapojili aj nemeckí učenci, ktorí potvrdili správnosť výpočtov profesora Nagašimu, pokračuje Die Welt.
Zároveň spresnili, že pozitívna správa platí zatiaľ len pre južnú pologuľu. Svoju maximálnu veľkosť dosiahla totiž predbežne len diera nad Antarktídou.
Na severnej pologuli sa bude ozónová diera rozširovať aj naďalej a ozónová vrstva sa na tomto mieste úplne zotaví až po roku 2050.
Pritom až 95 percent škodlivín vypustili do atmosféry krajiny, ležiace na severnej pologuli, pripomína Die Welt. Molekuly FCKW sa však už dávno rozdelili pravidelne okolo celej planéty. Prírodné podmienky na ekologicky menej narušenej južnej pologuli spôsobovali, že veľkosť ozónovej diery nad Antarktídou sa menila a maximálnu plochu dosahovala v antarktickom lete.
Podľa profesora Hartmuta Grassla z Meteorologického ústavu Maxa Plancka v Hamburgu sa však podmienky na severnej pologuli zmenili natoľko, že ozónová diera nad Arktídou sa ešte stále zväčšuje, uzatvára Die Welt.