Veľký kus jantáru ukrýval množstvo nových druhov. Prehistorický nález prekvapil vedcov a zmenil niektoré ich hypotézy.
BRATISLAVA. Ak chcú dnes vedci nájsť nové druhy živočíchov či rastlín, zväčša sa musia predierať zle prístupnými miestami v odľahlých pralesoch. So staršími druhmi to môže byť jednoduchšie.
Niekedy stačí veľká dávka šťastia. Baníci v indickej uhoľnej bani vtedy objavia ohromný kus jantáru, zavolajú odborníkov a tí zistia, že v stopäťdesiatkilogramovom väzení ostalo asi sedemsto drobných prehistorických obyvateľov sveta.
Vedcom potom tieto fosílie porozprávali príbeh, ako vyzerala India ešte predtým, ako sa zrazila so zvyškom Ázie a vytvorila Himaláje.
Paleontológov hneď na začiatku prekvapil veľmi dobrý stav článkonožcov, ktorý našli v živici z Cambay Shale. Rôzne druhy pavúkov, termitov či včiel mali približne 52 miliónov rokov.
„Sú veľmi zachované,“ komentoval pre denník Guardian nálezy Jes Rust z univerzity v Bonne. „Je to ako mať kompletného dinosaura, nielen kosti. Môžete vidieť všetky detaily povrchu tela a krídiel.“
Vedci podľa štúdie v magazíne PNAS zatiaľ nevedia, či živica uväznila drobné tvory ešte počas jeho života, alebo len zaliala mŕtve telá ležiace na zemi. Ukázala však, že napriek predpokladom sa život vo vtedajšej Indii nelíšil od zvyšku Ázie či Európy.
India sa pred 160 miliónmi rokov oddelila od Afriky a skoro sto miliónov rokov putovala smerom k Ázii. Izolácia mala vytvoriť ideálne podmienky na nové typy živočíchov.
Nálezy tiež ukazujú, že typické tropické dažďové pralesy sú oveľa staršie, ako sa dosiaľ predpokladalo.