BRATISLAVA. Škola je relatívne jednoduchý a užitočný spôsob, ako naučiť deti rôzne veci. Ľudia však nie sú jediní, ktorí používajú podobné spoločenské štruktúry.
Vedci teraz zistili, že aj novokaledónske vrany majú niečo, čo pripomína školy. Mladé vtáky chodia sledovať skúsenejšie vrany, aby sa tiež naučili používať nástroje.
Vedci pozorovali vrany v ich prirodzenom prostredí na ostrove Maré v južnom Tichomorí. Tím Jenny Holzhaiderovej z Aucklandskej univerzity zistil, že vrany nežijú vo veľkých skupinách, ale v relatívne malých, rodinných zoskupeniach.
Podľa BBC im to umožňuje vodiť dorastajúcich členov skupiny na miesta, kde sa mladé vrany môžu hrať s nástrojmi, ktoré používajú dospelí. Tak sa učia ich budúcemu využitiu, najmä na chytanie hmyzu.
„Mladé sledujú a opakujú správanie svojich rodičov,“ povedal Gavin Hunt, spoluautor výskumu. „Rodičia ich vezmú na miesto, kde sa nástroje používajú, a dovolia im používať svoje vlastné nástroje.“
Už dávnejšie sa vie, že práve novokaledónske vrany patria k najinteligentnejším živočíchom na našej planéte. Ak by sme za kritérium vzali vynachádzavosť a schopnosť vytvárať zložitejšie nástroje, tieto vtáky by sme museli uznať za inteligentnejšie ako šimpanzy.
Navyše, vrany dokážu kombinovať viacero nástrojov na získanie jedného kúska potravy.