Redondo Beach 31. mája (TASR) - Pred dvoma rokmi sa zrodil prvý supravodivý tranzistor, o rok neskôr nasledoval prvý mikročip z tohto materiálu. V roku 2002 medzi sebou prvýkrát komunikovali supravodivé procesory.
Quentin Herr a jeho kolegovia z TRW Space and Electronic Group v kalifornskom Redondo Beach použili ako supravodič nóbium. Aby malo potrebné vlastnosti, museli ho ochladiť kvapalným héliom na teplotu približne deväť stupňov nad absolútnou nulou, uviedol časopis Physical Rewiev Letters.
V rámci experimentu prenášali čipy 60 miliárd bitov za sekundu, čo je v porovnaní s kvalitnou polovodičovou technológiou trojnásobný výkon. Počítače s takouto technikou by boli rýchlejšie a efektívnejšie ako tie so starými dobrými kremíkovými čipmi.
Víťaznému ťaženiu supravodičov v čipovej technológii však bráni zásadný faktor - vysoké náklady. Len chladiace systémy by stáli obrovské finančné prostriedky, priemysel by musel svoje systémy a výrobné zariadenia kompletne upraviť.
A na to nie je podľa odborníka na supravodiče Konstantina Lichareva najmenší dôvod. Polovodičová technológia sa etablovala, hromadne sa využíva a je cenovo výhodná. Počítače so supravodičmi nájdu preto v dohľadnom čase uplatnenie nanajvýš v špeciálnych aplikáciách.