Bratislava 27. mája (TASR) - Minister hospodárstva SR Ľubomír Harach v súvislosti so vznikom dvoch návrhov zákona o elektronickom podpise, vládneho a poslaneckého, iniciuje stretnutie expertných skupín, ktoré by na pôde Národnej rady SR pri rozdielnych názoroch na problém hľadali styčné plochy a otvorenú otázku tak doladili v intenciách direktívy Európskej únie (EÚ) a realizovateľnosti návrhu v legislatívnom prostredí SR.
Podľa názoru ministra je vládny návrh skôr vizitkou právnikov a zástupcov obchodnej branže k elektronickému (digitálnemu) podpisu, kým poslanecký návrh kladie dôraz na jeho technický, technologický a matematický aspekt. Z tohto dôvodu by mali odborníci oboch skupín sporné paragrafy opäť posúdiť a dospieť k vybudovaniu infraštruktúry (PKI) najvhodnejšej pre používanie elektronického podpisu v obchodnom a administratívnom styku v medzinárodnom rozsahu. Zákon o elektronickom podpise, dôvera v čipovú podpisovú kartu ako prostriedku na realizáciu elektronického obchodu je totiž všeobecne uznávaným prvým krokom k formovaniu informačnej spoločnosti.
Nejednoznačnou sa javí zásadná otázka, kto bude vydávať certifikát verejného podpisového kľúča, akým spôsobom sa bude vytvárať elektronický podpis certifikačnej autority, kto a ako bude podpisovať za organizáciu, ktorá elektronicky obchoduje, aby sa vylúčilo zneužitie podpisu a dosiahla rýchlosť a bezpečnosť transakcie.
Prvé zákony o elektronickom podpise prijali niektoré štáty USA v druhej polovici 90. rokov. V Európe boli v tomto smere priekopníkmi NSR (rok 1997) a ČR (rok 2000. Elektronický projekt Mácha, tri roky overovaný v zdravotných poisťovniach ČR, sa ani po prijatí spomínaného zákona nedá uviesť do života, teda sa bude musieť novelizovať, tvrdí spolutvorca poslaneckého návrhu zákona o elektronickom podpise, Slovenská informatická spoločnosť. Aj preto by sa mali zladiť rôzne názory dvoch návrhov a vyvarovať sa situácie vzniknutej v ČR, kde je schválený zákon v praxi nerealizovateľný.
Dôležitosť prijatia zákona o elektronickom podpise pre rozvoj elektronického obchodu zdôraznila aj UNCITRAL (United Nations Commision on International Trade Law) a tiež EÚ, ktorá prijala príslušnú direktívu koncom roku 1999. Tá ukladá členským krajinám EÚ do polovice tohto roku zaviesť príslušné zákony a opatrenia na implementáciu smernice. Pre kandidátov EÚ platí táto úloha rovnako, ale s istým časovým posunom. Na budúci mesiac sa v Göteborgu stretnú zástupcovia asociovaných krajín EÚ a jedným z bodov rokovania bude aj diskusia okolo zákona o elektronickom podpise.
* ku zll