Pôvodná agentúrna správa bola o 21:45 nahradená autorským textom SME
BRATISLAVA. Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) tlačí IT firmy, aby išli s cenami dole. Projekty informatizácie spoločnosti, ktoré vyhlásila bývalá vláda, sú podľa neho predražené o 220 miliónov eur.
Na vybudovanie on–line služieb pre občanov uzatvorila predchádzajúca koalícia zmluvy za 465 miliónov eur. Išlo o elektronickú evidenciu áut, technických preukazov či elektronické služby zdravotníctva.
Mikloš tvrdí, že IT firmy sú ochotné rokovať o nových zmluvných podmienkach, čo samo osebe dokazuje predraženie. „Nevylučujem ani prípady, že sa to skončí na súdoch. Nehorázne podmienky nebudeme akceptovať.“
Firmy Mikloš dnes vôbec nemenoval. Chyba podľa neho nebola na ich strane, na vine sú vraj inštitúcie, ktoré si služby objednávali.
Na jedného úradníka päť počítačov
Ministerstvo si nechalo urobiť audit 33 projektov. Ani jeden z nich nebol podľa Mikloša v poriadku.
Najväčšie predraženia mali byť pri informačných službách. „Napríklad jeden deň školiteľa stál tritisíc eur, v skutočnosti je cena trojnásobne nižšia.“ Na jednom projekte by zase podľa Mikloša pracovalo podľa dokumentov dvakrát viac ľudí, ako je celkovo zamestnaných vo firme.
Mikloš tvrdí, že štát neúsporne nakupoval aj hardvéry či licencie na softvér. „Dodávka hardvérov nebola zosúladená, takže výsledok by bol, že na jedného úradníka by sme mali päť počítačov.“
Počiatek: Mikloš mal pseudokomisiu
Bývalý minister financií Ján Počiatek (Smer) obvinenia odmieta. Tvrdí, že všetky zákazky prešli medzinárodnými tendrami. Kontrolovala ich podľa Počiatka Európska komisia, keďže boli hradené z eurofondov.
„Pán Mikloš sa riadi výsledkami akejsi pseudokomisie,“ poznamenal. Počiatek dodal, že firmy sa možno vzdajú svojej marže pod tlakom, že sa ocitnú na čiernej listine, pokiaľ ide o štátne zákazky. Zároveň sa podľa neho zdrží celá informatizácia spoločnosti.
Firmy mlčia
Na dvoch veľkých projektoch robí aj firma Ness. „Nebudem sa teraz k tomu vyjadrovať,“ reagovala jej marketingová riaditeľka Silvia Pullmannová.
Vyjadriť sa dnes nechcela ani IT asociácia Slovenska.
Mikloš hovorí, že o zmene podmienok budú s firmami rokovať jednotlivé ministerstvá, ktoré majú projekty na starosti.
Zmluva Mikolaja stále platí
Predražené internetové pripojenie pre školy ministerstvo neopravilo.
BRATISLAVA. Na technické vybavenie škôl išli milióny eur, výsledkom je starý internet a drahé počítače. Rezort školstva je prvý, ktorý začal rokovať o nevýhodnej IT zmluve. Zatiaľ bez úspechu.
Ministerstvu školstva sa doteraz nepodarilo dohodnúť nové podmienky pripojenia škôl na sieť. Zmluvu Infovek 2 so Slovak Telekomom, ktorý mal internet zabezpečiť, minister Eugen Jurzyca (SDKÚ) ešte v lete označil za nevýhodnú.
Rezort na čele s bývalým ministrom Jánom Mikolajom (SNS) ju podpísal krátko pred voľbami, hodnota zákazky bola 37,7 milióna eur. Telekom od zmluvy sám odstúpil s tým, že podľa Jurzycu je ochotný ísť s cenou dole.
„Rokovania stále prebiehajú,“ povedal Martin Vidan z Telekomu. Od júla sa obe strany nedohodli, čo ich brzdí, Vidan nechcel uviesť. Podľa informácií SME mala už firma dohodu so subdodávateľom, ktorý si môže robiť nároky. Školy podľa Vidana nie sú bez internetu, sú pripojené podľa starej zmluvy.
Európska únia tiež nepreplatí Slovensku asi 1,8 milióna eur, ktoré minulá vláda dala na nákup techniky. Asi 12-tisíc notebookov a tisíce počítačov boli podľa štátneho tajomníka Jaroslava Ivanča (SDKÚ) predražené až o 80 percent.
(zp)