SME

Príspevky na tunery sú nejasné, hoci analógové vysielače vypínajú

Aj keď budúci týždeň vypnú prvé analógové vysielače, ministerstvo ešte nezverejnilo, ako a z čoho zaplatí sľubované príspevky na kúpu set­-top boxov.

Set-­top boxy, teda digitálne tunery, potrebujú len ľudia so staršími televízormi.Set-­top boxy, teda digitálne tunery, potrebujú len ľudia so staršími televízormi. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)

BRATISLAVA. Už o niekoľko dní vypne firma Towercom vysielače analógového televízneho signálu v meste Veľký Krtíš a Medzev. O mesiac na to stratia kvalitný analógový signál aj v Martine a jeho okolí.

Pokiaľ tamojší obyvatelia neprijímajú televízny signál cez kábel alebo satelit, na príjem pozemského signálu budú potrebovať externý digitálny tuner alebo televízor, ktorý je ním vybavený. Ide však len o novšie a teda drahšie modely.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cena set-top boxu, teda externého tuneru, sa začína na približne dvadsiatich eurách. Môže byť problémom pre občanov s nízkym príjmom. Predchádzajúca vláda Roberta Fica (Smer) im preto chcela pomôcť dvadsaťeurovou poukážkou na kúpu zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu

Legálnosť pomoci potvrdila v septembri Európska komisia. Celkovo môže ministerstvo dopravy minúť na príspevky 11 miliónov eur, čo zodpovedá 550-tisíc občanom. Podľa vlaňajších odhadov však analógový signál prijíma 690-tisíc domácností.

Nie sú jasné zdroje

Aký mali príjem

  • Pozemské analógové vysielanie: 690-tisíc domácností.

  • Satelitné vysielanie: 450-tisíc domácností.

  • Káblové vysielanie: 650-tisíc domácností.

  • IPTV (napr. Magio): 90-tisíc domácností.

Aktuálnosť k 1. júlu 2009

Zdroj: Správa TÚ SR

Súčasné vedenie rezortu dopravy zatiaľ nemá jasno v tom, ako a z čoho bude vyplácať tieto príspevky. „Už o niekoľko dní predstavíme model, na ktorom pracujeme,“ povedal Ľubomír Tuchscher z ministerstva.

Brusel nám však už stanovil základné mantinely pomoci. Príspevok môžu dostať len ľudia s nízkym príjmom a dôchodcovia s maximálnym mesačným príjmom 158,89 eura a hendikepovaní občania.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorkyňa Veľkého Krtíša Erika Ľavčoková povedala, že v liste, ktorý k vypnutiu „analógu“ dostali z ministerstva, sa nič o dotácii nepíše. O metodike zatiaľ nepočuli ani v Towercome, ktorý zabezpečuje digitálne vysielanie.

Známa nie je ani metodika finančnej pomoci televíznym spoločnostiam. „Konkrétny výnos zatiaľ nebol oficiálne vydaný, preto sme o nenávratný finančný príspevok nežiadali,“ potvrdila hovorkyňa TV Markíza Oľga Dúbravská.

Exminister dopravy Ľubomír Vážny (Smer) tvrdí, že pri jeho odchode sa ešte riešili obe metodiky. „Terajšie vedenie sa malo od začiatku zaujímať o túto aktuálnu problematiku,“ hovorí.

Figeľ podľa neho problematiku príspevku a digitalizácie rieši horúcou ihlou a na poslednú chvíľu. Vážny bol vo funkcii štyri roky a o digitalizácii vedel minimálne od roku 2009, keď prebehla súťaž na prevádzkovateľa digitálneho vysielania.

SkryťVypnúť reklamu

Reklama šla do regiónov

Aj keď nie je vyriešený príspevok na kúpu set-top boxov, ľudí by podľa ministerstva dopravy vypnutie analógových vysielačov nemalo prekvapiť. V dotknutých obciach rozposielajú ľuďom informačné letáky a tieto miesta navštívi aj špeciálny minibus.

Podľa Juraja Koiša, ktorý pred dvomi rokmi šéfoval českému informačnému webu o digitalizácií vysielania, bol najväčší ohlas po webstránke a informačnej telefonickej linke. „Prepadli semináre pre verejnosť,“ povedal.

Slovenskej kampani vyčíta aj priveľkú zameranosť len na pozemské vysielanie. „V Česku sme propagovali všetky platformy príjmu digitálneho signálu, teda kábel aj satelit.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu