SME

Na superfyziku stačí kuchynský drez

Exotické biele diery sme ešte ani neobjavili. Ich správanie však môže každý preskúmať v kuchynskom dreze.

Biele diery zatiaľ vedci v kozme nenašli.Biele diery zatiaľ vedci v kozme nenašli. (Zdroj: llns.webs)
Čo je biela diera?
Je to objekt astrofyziky.
Jej horizont udalostí umožňuje veciam dostať za zvnútra von, no nie zvonka dnu.
Slúži na vysvetľovanie javov po veľkom tresku, zatiaľ ich existenciu vedci nepotvrdili.

BRATISLAVA. Na veľkú fyziku vedci zvyčajne potrebujú veľké stroje a prístroje. Jej javy sledujú v superurýchľovači neďaleko Ženevy, kde sa snažia pochopiť, ako vyzeral svet krátko po veľkom tresku.

Inokedy zase vybudujú ohromné ďalekohľady, ktorými hľadia do diaľky aj do minulosti nášho kozmu. V oboch prípadoch odborníci používajú na výskumy a experimenty množstvo techniky a finančných prostriedkov.

Tak to však nemusí byť vždy. Fyzika a jej hypotézy sa dajú testovať aj v obyčajnom kuchynskom dreze. Napríklad vtedy, ak sa rozhodnete skúmať biele diery, zatiaľ nepotvrdené kozmické telesá, ktoré sú akýmsi náprotivkom oveľa známejších čiernych dier.

Fyzika v kuchyni

„Drahé časticové urýchľovače nie sú jediným spôsobom, ako skúmať avantgardnú fyziku,“ píše magazín New Scientist. „Vyzerá to tak, že voda, ktorá tečie z kohútika a naráža na dno výlevky, sa správa ako biela diera.“ Tieto teoretické objekty nepožierajú svoje okolie podobne ako ich čierne príbuzné. Naopak, častice z takzvaného horizontu udalostí - miesta, odkiaľ sa pri čiernych dierach už nemožno vrátiť – neustále unikajú.

Problémom však je, že biela diera veci zo svojho okolia odpudzuje a žiadna vec zvonka nemôže do nej vstúpiť.

Takéto zvláštne objekty však dosiaľ nik nepozoroval a vedci boli odkázaní iba na simulácie na svojich výkonných počítačoch. Teraz by im mohla pomôcť obyčajná kuchyňa.

Voda ako biela diera

Predstavte si prúd vody. Keď narazí na spodok drezu, rozprskne sa do všetkých smerov.

„V istej vzdialenosti od miesta dopadu prúdu unikajúca voda rapídne spomalí,“ píše magazín. „A navrství sa predtým, ako pokračuje v ďalšom odtekaní.“

Vytvorí pritom akýsi kruhový útvar. A práve tento kruhový útvar sa podľa dosiaľ nezverejnenej štúdie správa ako horizont udalostí bielej diery. Zaň sa nemôže dostať nijaká voda zvonka.

Potvrdili to francúzski vedci z univerzity v Nice, akurát namiesto vody v kuchynskom dreze použili špeciálny olej v akváriu a pomocou ihlice skúmali javy, ktoré v tomto prípade nastávajú.

Otestovať ich výsledky si teraz môže každý doma.

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu