BRATISLAVA. Čo sa stane, keď na internete hľadáte Mečiara? Dva najpoužívanejšie vyhľadávače na svete Google a Bing vám po zadaní slova „mečiar" vrátia na prvom mieste tú istú stránku slovenskej Wikipedie s heslom Vladimír Mečiar.
No ďalšie stránky v poradí sa už zreteľne líšia. Kým výsledky od Google pokračujú ponukou encyklopedických a novinových odkazov o bývalom premiérovi, Bing hneď na druhom mieste zobrazí trochu prekvapujúco stránku o filme Swordfish.
A to je dôvod, prečo je Google stále najpoužívanejším vyhľadávačom na svete. Jeho matematický model zohľadňuje relevanciu stránky podľa počtu a kvality odkazov, ktoré k nemu vedú z internetu.
A robí to najlepšie na svete. Mimochodom, skalní prívrženci vyhľadávania cez slovenský Zoznam uvidia na prvom mieste nefungujúci odkaz na slovenskú stránku o osobnostiach.
A to je posledná veľká vyhľadávacia služba na platforme slovenského jazyka. Inak ľudia hľadajú cez Google, i keď sú napríklad na internetovej verzii SME či Pravdy.
Pozor na Bing
Napriek presvedčivému úspechu Google, ktorý je viditeľný pri hocijakom hľadaní, si vyhľadávač Microsoftu zaslúži vašu pozornosť. Nedávno sa dohodol s Facebookom na tom, že vo svojich výsledkoch vyhľadávania začne uprednostňovať tie stránky, ktoré sa páčia vašim priateľom zo sociálnej siete. A táto sociálna relevancia by mohla pomôcť nielen ľuďom, ktorí práve niečo hľadajú, ale aj Microsoftu v boji s Googlom.
Model takéhoto vyhľadávania vychádza z predpokladu, že jedno odporúčanie od konkrétnej osoby je hodnotnejšie ako výsledok anonymného vzorca. Bing, ktorý v auguste na americkom trhu prekonal vyhľadávač Yahoo a v súčasnosti je na poli vyhľadávania najvážnejšou konkurenciou pre Google, tak ako prvý začína vo veľkom využívať pri vyhľadávaní nový druh sociálnych dát.
Slovenský návštevník internetu si na túto službu bude musieť počkať. „Rozšírenie sociálneho vyhľadávania zatiaľ neplánujeme zaniesť do medzinárodného indexu, ktorý je k dispozícii na Slovensku," povedala SME Zdenka Krížová zo slovenského Microsoftu.
Bing ako taký zatiaľ vôbec nerozlišuje špecifické potreby v slovenčine. „Konkrétne plány na rozšírenie vyhľadávača Bing nezverejňujeme. K dnešnému dňu sme do ostrej verzie uvoľnili 5 jazykov, ďalšie 4 pribudnú ešte tento rok," vysvetlila Krížová.
Konkurencia sa pritvrdí
Svoju sociálnu výhodu si Bing pravdepodobne neudrží dlho. Wall Street Journal aj agentúra Reuters citovali šéfa spoločnosti Google, Erica Schmidta, ktorý naznačil, že firma by ešte tento rok mohla spustiť očakávaný a zatiaľ pomerne tajuplný projekt Google Me.
Zatiaľ sa o ňom vie len toľko, že by mal naprieč viacerých produktov ponúknuť ľuďom 'sociálnu vrstvu'. Pravdepodobne opäť pôjde o dáta získané využívaním zdrojov zo sociálnych sietí, ktoré bude Google využívať na vylepšenie vyhľadávania a ďalších produktov.
Pod tlakom silnejúceho boja o vyhľadávanie sa v ostatných mesiacoch zrýchľuje aj tempo ďalších vylepšení
Google v septembri predstavil technológiu Google Instant, ktorá zobrazuje výsledky okamžite po napísaní každého písmena. Vyhľadanie jedného výrazu sa tak zrýchli o dve až o päť sekúnd.
Relatívne nedávno sa zmenil i zážitok z hľadania obrázkov. Tu sa Google inšpiroval zobrazením výsledkov, aké ponúkal Bing. Používateľa takáto konkurečná výpomoc môže len tešiť. Namiesto preklikávania sa niekoľkými stránkami s výsledkami vyhľadávania už teraz aj Google ponúka fotky akoby na jednom mieste a zväčšuje ich bez potreby kliknutia myšou.
Na trh sa tlačia aj nové vyhľadávače, ako napríklad blekko, ktoré umožňuje jednoducho vytvárať a používať filtre pre hľadané frázy. Vyhľadávač WolframAlpha sa zas snaží porozumieť aj komplikovaným otázkam položeným v jednoduchej ľudskej reči a pri odpovedi využíva vlastnú databázu vedeckých informácií.