BRATISLAVA. Tiež sa bojíte nových technologických výmyslov? A všetky tie hračky a krabičky, blikajúce dotykové displeje a strojčeky, ktoré sú očividne múdrejšie ako množstvo ľudí, vám naháňajú hrôzu?
Máte technofóbiu, ale dobrou správou je, že za ňu aj tak nemôžete. Predpoklady ste získali už v maternici.
Podľa vedcov z Bath University za to môžu hormóny. Konkrétne testosterón, ktorého dávky počas vývoja plodu určujú, či jedinec bude, alebo nebude mať vzťah k zložitejšej technike.
„Je fascinujúce, že ukazovateľ tohto prenatálneho vystavenia testosterónu má dopad aj o dvadsať rokov neskôr," povedal pre Daily Telegraph Mark Brosnan, vedúci výskumu, ktorý sa objaví v odbornom magazíne Personality And Individual Differences.
Vedci zistili, že vyššie hladiny mužského hormónu sa objavovali u študentov, ktorí sa na vysokých školách zaoberajú informatikou. Zistili to údajne z porovnávania veľkostí prstenníkov a ukazovákov asi troch stoviek študentov.
Čím je medzi prstami väčší rozdiel, tým väčšia mala byť dávka testosterónu počas vývoja v tele matky.
„Precitlivelí ľudia, ktorí majú technofóbiu, o sebe často premýšľajú ako o neschopných alebo hlúpych," dodal Brosnan. „Lenže každý máme nejaké silné aj slabšie stránky. My sme ukázali, že títo ľudia nezlyhali."
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.