
Podľa novej teórie existujú v oblakoch mikrobiálne ekosystémy, ktoré riadia rôzne atmosférické javy. FOTO – ARCHÍV
Počasie by v budúcnosti mohli umelo riadiť malé mikroorganizmy v atmosfére Zeme, tvrdia vedci z University of East London (UEL). Podľa novej teórie existujú v oblakoch samostatné mikrobiálne ekosystémy, ktoré riadia vznik a vývoj rôznych atmosférických javov.
Podľa šéfa tímu z UEL Dr. Brucea Moffetta tím pripravuje vedecký experiment, v ktorom sa chystajú zachytiť v mrakoch nad Veľkou Britániou vzorky vody a podrobiť ich biologickej analýze. Predbežné testy nad oblasťou Oxfordu totiž zistili prítomnosť mikroorganizmov v nízkych oblakoch. Podľa Moffettovho tímu je kritickým faktorom, ktorý ovplyvňuje správanie mrakov, a teda aj počasie, metabolizmus týchto mikroorganizmov.
Vedci predpokladajú, že mikroorganizmy si vyvinuli zvláštny mechanizmus, pomocou ktorého zabezpečujú svoje rozmnožovanie a ktorým ovplyvňujú formovanie mrakov. Mikroorganizmy tým doslova riadia počasie. Zaujímavé je, že ak tieto mikroorganizmy dokážu prežiť aj v pomerne veľkých výškach, museli si vybudovať obranný systém, ktorý ich chráni pred prenikavým ultrafialovým žiarením. (BBC)