SME

Týždeň vo vede

(23. 5. – 29. 5. 2002)

(23. 5. – 29. 5. 2002)

* Americkým fyzikom z University of Colorado vedeným Neilom Claussenom sa asi podarilo sčasti premeniť rubídiové atómy v Boseovom-Einsteinovom kondenzáte (fáza hmoty, v ktorej sú všetky jej zložky v rovnakom kvantovom stave) na unikátny molekulový kondenzát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Astronómovia Kern a Martin z California Institute of Technology objavili optické pulzácie z anomálneho röntgenového pulzaru 4U0142+61. Ide zrejme o magnetar, neutrónovú hviezdu so supersilným magnetickým poľom až desať miliárd tesla, rozbíjajúcim atómy.

SkryťVypnúť reklamu

* V oceáne pod hrubým ľadom na Jupiterovom mesiaci Europa by podľa Elisabetty Pierazzovej a Chrisa Chybu zo SETI Institute malo byť dosť biogénnych prvkov kometárneho pôvodu.

* Kanadsko-americkému tímu geológov na čele s M. G. Bostockom z University of British Columbia sa podarilo zobraziť klin v zemskom plášti pod južnou časťou Kaskádových vrchov na západe USA. Identifikovali jeho horninové zloženie, čo pomôže predpovedať zemetrasenia.

* Britskí vedci vedení Juliou Dayovou z University of Cambridge zistili z otlačkov končatín, že v stádach sauropodných dinosaurov pred 163 miliónmi rokov spolunažívali ich dva druhy.

* Hypsodontia, chrup s vysokými korunkami, súvisí s evolúciou pasúcich sa cicavcov koncom treťohôr. Jukka Jernvall a Mikael Fortelius z University of Helsinki rozborom fosílií z čias pred 5-18 miliónmi rokov zistili, že najhypsodontnejšie cicavce vtedy boli aj najhojnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

* Americkí vedci z University of Iowa na čele s Pradeepom Singhom zistili, že laktoferrín, bielkovina z výlučkov, ako slzy a hlien, ale aj materské mlieko, bráni baktériám Pseudomonas aeruginosa vytvárať na orgánoch nebezpečné biofilmy, odolávajúce antibiotikám (na snímke).

* Podľa Stephena Strittmattera s kolegami z Yale University School of Medicine malý bielkovinový fragment, peptid NEP1-40, umožňuje regeneráciu miechových a mozgových neutrónov. Blokuje totiž iný peptid, Nogo-66, ktorý naopak túto regeneráciu zastavuje.

* Vyše stočlenný tím genetikov na čele s Richardom Muralom z firmy Celera Genomics porovnal myší chromozóm 16 so zodpovedajúcimi časťami ľudského genómu. Zo 731 myších génov iba 14 nemá ľudské náprotivky. Na myšie medicínske modely sa možno spoľahnúť.

SkryťVypnúť reklamu

* Nemecko-britský tím na čele s Danielom Gembrisom z Forschung Zentrum v Jülichu si myslí, že väčšina atletických rekordov v posledných dvadsiatich rokoch padala vďaka náhodným faktorom ako vietor, klíma či nadmorská výška, nie vďaka lepšiemu tréningu či početnejším atlétom. (5D)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V nedeľu bude mikrospln. Dochádza k nemu, keď je Mesiac blízko najvzdialenejšieho bodu od Zeme.

Počítajú podľa neho dátum Veľkej noci.


Náčelník Vesmírneho velenia Spojených štátov generál Stephen Whiting.

Podľa neho si ich vyžaduje súperenie s inými mocnosťami vo vesmíre.


TASR 1

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší 1
Výskumný tím geneticky upravil genóm vlka dravého a vytvoril kópiu pravlka obrovského, ktorý vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.

Pravlk vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.


58
SkryťZatvoriť reklamu