SME

Vedcov opäť prekvapilo bohatstvo oceánov

Najväčší vedecký projekt pod vodou sa skončil. Viaceré druhy, o ktorých si oceánológovia mysleli, že sú vzácne, sú veľmi rozšírené.

Vampírska chobotnica, ktorá žije v hĺbke stoviek metrov, nový druh chlpatého kraba, subarktické hviezdice aj ryba podobná ľudskej hlave. Podmorský život spočítavali tisícky vedcov.Vampírska chobotnica, ktorá žije v hĺbke stoviek metrov, nový druh chlpatého kraba, subarktické hviezdice aj ryba podobná ľudskej hlave. Podmorský život spočítavali tisícky vedcov. (Zdroj: David Shale, MBARI)

Výsledky sčítaniaNových viac než 6000 druhov.

Viaceré druhy, čo považovali za vzácne, sú početné.

Zvýšil sa odhad počtu známych druhov z 230­tisíc na 250­tisíc.

Stále nevedia odhadnúť celkový počet podmorských druhov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

LONDÝN, BRATISLAVA. Desať rokov skúmalo takmer tritisíc vedcov život v oceánoch. Objavili vyše šesťtisíc nových podmorských druhov, aby zistili, že najmenej tri štvrtiny podmorského života ešte stále nepoznáme.

Odhaduje sa, že na svoj objav čaká až 750­tisíc druhov organizmov. Taký je výsledok dosiaľ najväčšieho a najdrahšieho výskumu života pod morskou hladinou.

SkryťVypnúť reklamu

Na projekte, ktorý stál 650 miliónov dolárov (470 miliónov eur), sa zúčastnili vedci z 80 krajín. Mal by byť základom pre zistenia, ako ľudská aktivita ovplyvňuje podmorský život.

Ľudia sú závislí od oceánu„Tento výskum po prvýkrát systematicky definoval známu aj obrovskú neznámu časť oceánov,“ povedal včera na konferencii v Londýne vedúci organizačného tímu podmorského sčítania Ian Poiner.

Oceány by sme podľa neho poznať určite mali.

„Všetok život na zemi závisí od života v oceánoch a pod oceánmi,“ hovorí a dodáva, že morský život poskytuje polovicu kyslíka, ktorý dýchame, množstvo jedla a reguluje aj podnebie.

Väčšinu živočíchov pod vodou síce nepoznáme, máme však podľa austrálskeho vedca viac informácií, ako a kde táto obrovská časť fauny a flóry žije.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa biológa Ronalda O'Dora, ktorého cituje magazín Nature, výskum prekročil „ich najdivokejšie sny“.

Chlpatý krab aj praveká krevetaOkrem iného našli špirálovca, ktorý sa živí presakujúcou ropou na dne Mexického zálivu, ale aj novú triedu nezvyčajne chlpatých krabov. A krevetu, o ktorej si mysleli, že vyhynula pred 50 miliónmi rokov. V spolupráci s fotografmi predstavili aj známe druhy, ako je jedna z mála prirodzene svetielkujúcich chobotníc (na snímke Davida Shalea).

Zistili, že viaceré druhy, ktoré sa kedysi považovali za vzácne, sú v skutočnosti rozšírené v dovtedy nepreskúmaných častiach oceánov. Najviac nových druhov našli pri pobreží Japonska, Austrálie a vo veľkých hĺbkach v Stredozemnom mori.

Na váhu je podľa vedcov asi 90 percent podmorského života mikrobiálneho pôvodu.

SkryťVypnúť reklamu

Pre pätinu územia oceánov sčítanie nemá nijaké údaje. Podľa magazínu Nature by vedci chceli vo výskume pokračovať, finančnú podporu však zatiaľ nemajú.

Vampírska chobotnica, ktorá žije v hĺbke stoviek metrov, nový druh chlpatého kraba, subarktické hviezdice aj ryba podobná ľudskej hlave. Podmorský život spočítavali tisícky vedcov. FOTO – Kim Reisenbichler, MBARI, Ifremer, A.Fifis, 2006, Casey Debenham, University of Alaska Fairbanks, NORFANZ Founding Parties Photographer Kerryn Parkingson.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu