Londýn 29. mája (TASR) - Doteraz neznáme archívne záznamy môžu spochybniť presvedčenie mnohých vedcov o tom, že britský hrdina prvej svetovej vojny Lawrence z Arábie bol homosexuál.
Podľa záznamov Lawrence v 20. rokoch minulého storočia platil - na svoje pomery - vysoké sumy peňazí záhadnej žene. Dve tretiny svojho platu, ktorý predstavoval 24 pencí denne, posielal slečne Ruby Bryantovej z anglického mesta Newark v grófstve Nottinghamshire. Platby sa začali v septembri 1925 a pokračovali do novembra nasledujúceho roku, keď Lawrence slúžil v neďalekom Cranwelli.
Bryantová nie je spomínaná v žiadnej Lawrenceovej biografii a o ich vzťahu, ako aj dôvode platieb možno len špekulovať. Zo zverejnených dokumentov je jasné, že Bryantová vedela o Lawrenceovej pravej identite. "Láskavo si všimnite, že čiastka, ktorú mi zaslal plukovník Lawrence (vystupuje pod menom vojak letec Shaw) ešte nebola doručená. Malo sa tak stať minulý štvrtok," napísala Bryantová v liste ministerstvu letectva.
V rovnaký deň, keď zastavil platby Bryantovej, Lawrence nariadil poukazovanie šiestich pencí denne W.J. Rossovi z Londýna.
Tretí platobný príkaz vo výške tri pence denne Lawrence vydal v roku 1933 a trval až do jeho prepustenia z Kráľovského letectva (RAF) v roku 1935. Adresátom bol mladý Škót John Bruce.
Bruce s Lawrenceom slúžil v tankových oddieloch. Bruce si neskôr spomínal, ako mu Lawrence na začiatku 20. rokoch platil za to, aby ho rituálne zbičoval prútmi. Práve vzťah medzi Lawrenceom a Bruceom bol roky zdrojom špekulácií. Niektorí životopisci tvrdia, že podporuje tvrdenie o Lawrenceovej homosexualite, ktorá však nebola rozhodne potvrdená.
Lawrence napísal knihu Sedem pilierov múdrosti. Pasáže z nej obsahujú náznaky jeho nejednoznačnej sexuálnej orientácie.
Svojho času Lawrence priznal, že po tom, čo sa v roku 1917 dostal do tureckého zajatia, bol vojakmi brutálne znásilnený.
Lawrence, pravým menom Thomas Edward Lawrence, si počas prvej svetovej vojny získal slávu organizovaním arabských nepravidelných jednotiek proti Turkom, ktorí bojovali na strane Trojspolku (Nemecko, Rakúsko-Uhorsko, Taliansko).
Po návrate do Británie si v snahe utiecť pred slávou zmenil meno na T.E. Shaw, vzdal hodnosti a ako radový vojak sa v roku 1922 nechal naverbovať do letectva. Novinári však jeho trik čoskoro odhalili.
Dokumenty zverejnené Úradom pre verejné záznamy potvrdzujú existujúce dohady, že so svojím životom po skončení vojny bol Lawrence veľmi nespokojný. Vojnový hrdina po návrate do vlasti nemohol nájsť pre seba rolu, nemohol sa striasť minulosti a médiami bol prenasledovaný ako súčasné celebrity.
Po krátkom čase strávenom v tankových zboroch ho v roku 1925 po naliehavých žiadostiach adresovaných najvyšším vojenským predstaviteľom opäť prijali do RAF.
Lawrence zahynul v roku 1935 pri motocyklovej nehode, ktorá bola podľa mnohých v skutočnosti samovraždou. Známy britský politik Winston Churchill ho na pohrebe označil za "jednu z najväčších bytostí našich čias".
1 3 ari pel