BRATISLAVA. Najpopulárnejšia sociálna sieť Facebook, ktorú v súčasnosti využíva zhruba 500 miliónov ľudí na celom svete, bude stagnovať a časom zanikne.
Dôvodom nebudú ani tak obavy o ochranu osobných údajov, ako skôr "rozbujnelosť" celého systému a prekonanie jeho základnej myšlienky. Serveru rakúskeho denníka Die Presse to v rozhovore povedal uznávaný odborník na médiá Geert Lovink.
Podľa Lovinka sú zánik a štiepenie internetu bežný proces. "Spomínate si na Friendster, Orkut, MySpace? Človek nepotrebuje scenár o zániku sveta, aby veril v stagnáciu či zmiznutie Facebooku," uviedol expert.
Facebook nevie zobraziť zložitý svet
Podľa neho nápad „priateľov“, ktorý je základom siete, už všetkých vraj nudí. Sám svoj profil na Facebooku zmazal pri akcii "deň bez Facebooku" (Quit Facebook Day). Neurobil to však z obavy o ochranu dát.
"Hlboko americký nápad. Proste nie sme všetci priatelia. Sme milenci, kolegovia, členovia rodín, nepriatelia, neznámi. Svet sociálnych vzťahov je zložitý a nedá sa na Facebooku zobraziť," povedal Lovink.
"Facebook som využíval cynicky ako marketingový nástroj. Takto by sa samozrejme sociálne siete používať nemali. Každopádne som mal rýchlo cez 2000 'priateľov' a Facebook sa stal časovo veľmi náročnou záležitosťou. Mal som pocit, že kŕmim stroj," nechal sa počuť expert.
Budúcnosť: Decentralizovaný Twitter
Domnieva sa, že jedinec môže ako-tak zvládať sieť 70 aktívnych členov. Podľa neho mnohí nemajú dobrý pocit z toho, že zdieľajú svoje informácie na "gigantickej stránke" s 500 miliónmi ľudí.
Budúcnosť vidí v "decentralizovaných, autonómnych sociálnych sieťach". Myslí si, že ďalšia vlna prinesie pravdepodobne "decentralizovaný Twitter".
Lovink je austrálsko-holandský vedec a počítačový aktivista. Prednáša na univerzite v Amsterdame odbor nové médiá a patrí k zakladateľom ústavu pre sieťové kultúry (Institut of Network Cultures), ktorý sa venuje práve fenoménu virtuálnych sietí.