Prostriedkom k dosiahnutiu ich cieľa majú byť individuálne gény, ktoré sa im podarilo získať zo zachovaného tigrieho mláďaťa pomocou procesu tzv. polymerázovej reťazovej reakcie (PCR). Vedúci projektu považujú túto fázu za jednu z najdôležitejších, keďže im PCR umožňuje rýchlo replikovať časti DNA. Ďalšou úlohou výskumníkov z Austrálskeho múzea je nazhromaždiť väčšie množstvo kópií génov tasmánskeho tigra, so zámerom vytvoriť syntetické chromozómy.
Tasmánsky tiger, pruhovaný vačnatý vlk, vymrel v roku 1936. Zachované mláďa je zakonzervované v alkohole a uložené v Austrálskom múzeu od roku 1866. Vzorky srdca, žalúdok, svaly a kostná dreň boli identifikované ako ideálne pre zisťovanie vysokokvalitného DNA.
"Technika PCR je nesmierne dôležitý krok smerom k vytvoreniu dostatočného množstva DNA tasmánskeho tigra. Od tohto bodu budeme môcť pokračovať ďalej," povedal jeden z vedúcich projektu a riaditeľ Austrálskeho múzea, profesor Mike Archer. Podľa jeho slov spravia výskumníci všetko pre to, aby sa DNA tohto ojedinelého zvieraťa zachovala do budúcnosti.