BRATISLAVA. Nie ropa či zemný plyn. V blízkej budúcnosti sa môže stať najdôležitejšou a najcennejšou surovinou voda. Jej nedostatku už teraz čelia až tri a pol miliardy ľudí. Štyri pätiny obyvateľov našej planéty nemá istotu, že dodávky vody zostanú stabilné.
Podobné tvrdenia vyplývajú z novej štúdie magazínu Nature. Americkí vedci v nej skombinovali viaceré prírodné aj ľudské faktory, výsledkom čoho je globálna mapa hovoriaca o „vodnej bezpečnosti“.
Spolupráca s prírodou
S nedostatkom čistej pitnej vody už teraz zápasia viaceré krajiny Afriky či Ázie. Podľa vedcov však dobrým príkladom nie je ani západná Európa. Veľké vodné nádrže a priehrady, ktoré Európa stavia, síce zabezpečia dostatok vody pre jej obyvateľov, vo výsledku však poškodzujú prírodu.
Navyše, podobné drahé projekty sa nedajú realizovať všade na svete.
Výhodnejšia stratégia je podľa BBC väčšia spolupráca s prírodou. Ľudské stavby je potrebné skombinovať s močiarmi, záplavovými oblasťami či prírodnými riečišťami.
„Teraz sme schopní ukázať celoplanetárny model hrozieb,“ povedal pre britské spravodajstvo vedúci výskumu Charles Vorosmarty . „Napriek tomu, že sme bilióny dolárov investovali do akvaduktov, potrubí či do priehrad.“
Len pre ľudí
Podľa vedcov nebyť podobných stavieb, problémom s pitnou vodou by čelili aj Spojené štáty či západná Európa. „Vieme však, že veľká časť svetovej populácie si tieto investície nemôže dovoliť,“ hovorí Peter McIntyre z univerzity vo Wisconsine.
Problémom je aj ničenie biotopov. Budovaním priehrad síce vodu získajú ľudia, do rovnakej miery však z nich neprofitujú zvieratá či rastliny.