BRATISLAVA. Pravidelne vás bolí hlava? Nie ste až taká výnimka. Migrénou a podobnými ťažkosťami trpí približne každý piaty človek. Teraz vedci zistili, čo je príčinou týchto nepríjemností.
Odborníci z Oxfordskej univerzity a Medical Research Council's Functional Genomics Unit tvrdia, že za to môžu gény. Konkrétne gén TRESK, ktorý je podľa BBC priamo zodpovedný za migrénu u niektorých pacientov.
Štúdia v magazíne Nature Medicine tvrdí, že ak tento gén nefunguje správne, vonkajšie podnety môžu oveľa jednoduchšie spustiť bolesť hlavy. Niektorí ľudia pritom hovoria, že pred touto bolesťou, alebo počas nej pociťujú aj nevoľnosť, či sú citlivejší na svetlo.
Podľa vedcov by teraz ďalším krokom mohol byť výskum nových liekov alebo spôsobov liečby. Lekári by potom dokázali „vypnúť" prejavy migrény.
„Zistili sme, že migréna súvisí s tým, ako sú na vzruchy náchylné nervy v niektorých špecifických častiach našich mozgov," povedal pre BBC Zemeel Cader, jeden z autorov štúdie. „Nález kľúčového hráča, ktorý kontroluje tieto podnety, nám dáva reálnu šancu na nový spôsob boja s migrénou."
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.