Britská knižnica dnes oznámila, že na internete sprístupňuje zdarma vyše štvrtiny svojej 1000-zväzkovej zbierky rukou písaných gréckych textov. Kurátori knižnice dúfajú, že to bude veľká pomoc, priam požehnanie pre historikov, vedcov skúmajúcich Bibliu a študentov klasickej gréčtiny.
Rukopisy - k najpozoruhodnejším patrí slávna zbierka Ezopových bájok nájdených na hore Athos v roku 1844 - boli už dlho prístupné odborníkom, pretože mohli navštíviť čitárne Britskej knižnice v Londýne. Teraz však zverejnenie týchto antických pamiatok na internete znamená, že k nim bude mať prístup celý svet, uviedol kurátor Scot McKendrick.
Kurátor navyše dodal, že Londýn mohol byť drahý pre záujemcov, ktorí chceli podrobne študovať drobné, vyblednuté písmo starovekých gréckych textov alebo "prehrabávať sa" v stovkách strán z pergamenu.
"Nie každý vedec si môže dovoliť prísť sem na celé týždne a mesiace," vysvetlil McKendrick.
"Prezeranie textov na internete je lákavé, pretože človek to môže robiť za svojím pracovným stolom, kedykoľvek si len zaželá - a ešte zdarma," dodal kurátor.
Hoci v posledných rokoch už boli milióny kníh sprístupnené na webe, najmä vďaka skenovaciemu programu Google Books, antickým textom trvalo dlhšie, kým sa objavili na internete.
Staroveké dokumenty síce nepodliehajú autorským právam, ktoré komplikujú snahy na zverejnenie súčasných diel na webe, ale vďaka ich krehkosti sa s nimi zaobchádza ťažko. Treba ich otvárať mimoriadne opatrne a fotografovať stranu za stranou. Tento postup podľa vyjadrení Britskej knižnice stojí približne jednu libru (1,14 eura) za stranu.
Knižnica pristúpila k zverejňovaniu svojej zbierky na internete vo veľkom štýle. Na web zavesila noviny z 19. storočia, ale aj také poklady svetového písomníctva ako Lindisfarnské evanjeliá, zbierku skíc Leonarda da Vinciho či takzvaný Sinajský kódex - Codex Sinaiticus, ktorý je najstarším úplne zachovaným exemplárom kresťanskej Biblie.
Internetová adresa Britskej knižnice je www.bl.uk/manuscripts.
Zdroj: Associated Press