BRATISLAVA. Ako jednoducho ukázať, že Albert Einstein mal so svojimi teóriami pravdu? A ako ukázať, že sa týkajú aj bežného života, nielen hviezd, planét a vysokých rýchlostí? Aj takéto otázky si niekedy kladú vedci. Odpoveď vôbec nie je ľahká.
Vesmírne lode uháňajúce rýchlosťou svetla zatiaľ nemáme. A verejnosť zložitým výpočtom a matematicko-fyzikálnym argumentom zväčša nerozumie. Niekedy si potom ľudia myslia, že výsledky vedy sa ich bežných životov netýkajú. Napríklad v prípade tvrdenia, že rýchlosť a gravitácia vplývajú na čas.
Lietadlá a rebrík
V sedemdesiatych rokoch vedci tieto teórie demonštrovali tak, že naložili dvojo atómových hodín na paluby lietadiel a tie poslali na západ a východ. Výsledky na hodinách, ktoré leteli v lietadle proti rotácii Zeme, na západ, sa oproti referenčným hodinám na zemi trošku líšili.
Lenže lietať dvomi lietadlami nie je podľa magazínu Science úplne najbežnejší postup. Americkí vedci sa preto rozhodli urobiť experiment, ktorý by bežné podmienky pripomínal trošku viac.
Ukázali preto, že všeobecná aj špeciálna teória relativity platia aj v prípade, že si vyleziete na rebríku aj o jeden stupeň vyššie. Alebo sa autom vyberiete niekam čo i len rýchlosťou 36 kilometrov za hodinu.
Superhodiny
Vedci z Kalifornskej univerzity však najprv potrebovali veľmi presné hodiny. Tím Čchin-wen Čchoua také vyvinul pred piatimi rokmi.
Potom vzali Einsteinov predpoklad, že plynutie času sa zrýchľuje spolu s tým, ako gravitácia slabne. Vedci preto umiestnili jedny hodiny zhruba o tridsať centimetrov nad druhé. Naozaj sa ukázalo, že tie vyššie položené išli o čosi rýchlejšie. Aj keď rozdiel bol skutočne malý: asi deväťdesiat miliardtin sekundy za 79 rokov.
Na testovanie tvrdenia, že čas sa spomaľuje pre pohybujúce sa objekty, zase vedci rozkmitali súčasť hodín. Aj pri rýchlosti auta v meste, hodiny o čosi spomalili.
„Pripomína to, že efekty relativity možno zažiť aj v bežnom živote,“ komentoval experiment pre magazín Nature Čchou.