SME

Antibiotikum, ktoré stačí užiť iba raz

Jednorazové užitie na sto percent zaručuje, že človek s liečbou neprestane v predstihu.

BRATISLAVA. Pri liečbe rôznych druhov bakteriálnych infekcií sa už desiatky rokov využívajú antibiotiká, ktoré pacienti užívajú väčšinou niekoľko dní, pričom každý deň berú jednu, dve ale niekedy i štyri dávky predpísaných liekov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na trhu je však už antibiotikum, ktoré stačí užiť len raz, čo prakticky na sto percent zaručuje, že človek s liečbou neprestane v predstihu. Pri tabletkách alebo sirupoch s 12-, či 24-hodinovou frekvenciou užívania je totiž pacient náchylný prestať užívať lieky.

Častým dôvodom predčasného ukončenia antibiotickej liečby býva pocit zlepšenia zdravotného stavu po prvých dňoch liečby. Nový liek s účinnou látkou azitromycín sa však podáva iba raz, čím sa eliminuje možnosť predčasne ukončenej liečby.

Jeho výhodou navyše je, že dokáže preniknúť cez hlien, čo nedokážu až dve tretiny dostupných antibiotík. Ako na utorňajšej tlačovej konferencii v Bratislave uviedol Pavol Jarčuška z Lekárskej fakulty Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, liek s účinnou látkou azitromycín obchádza hornú časť tráviaceho traktu, čo je ďalšou z jeho výhod.

"Pacientom sa predpisuje zhruba od konca roku 2009, liek je kategorizovaný a lekári sú s ním oboznámení," uviedol Jarčuška.

Aj keď je v súčasnosti určený najmä pre dospelých, už čoskoro bude registrovaná aj jeho forma pre deti.

Vladimír Krčméry z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce Sv. Alžbety v Bratislave poznamenal, že aj keď to nie je prvé antibiotikum s jednorazovým dávkovaním, je v tomto smere prvým pri liečení chorôb horných a dolných dýchacích ciest. Lekári ho však môžu predpisovať aj pri antibiotickej liečbe urogenitálneho traktu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 850
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 666
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 569
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 282
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 918
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 877
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 738
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 677
SkryťZatvoriť reklamu