Moskva 27. mája (TASR) Dve lebky a kosti ženy a dieťaťa, ktoré sa našli minulú stredu v uralskom Jekaterinburgu na mieste stavby nového pravoslávneho chrámu na pozemku bývalého Ipatijevského domu, nepatria cárskej rodine. Pozostatky sú totiž o 200 rokov staršie. Tento záver dnes zverejnil prezident Strediska pre výskum okolností smrti cárskej rodiny Romanovcov, profesor Akadémie dejín a politológie Vadim Viner.
Kosti ženy a dieťaťa pochádzajú z vrstvy datovanej do začiatku 18. storočia. "Znamená to, že boli pochovaní minimálne 200 rokov pred vyvraždením cárskej rodiny. Preto nájdené pozostatky cárskej rodine nepatria," zdôraznil Viner. Ďalšie informácie o nájdených kostiach poskytne až podrobná expertíza.
Pozostatky sa minulý týždeň našli blízko miesta popravy posledného ruského cára Mikuláša II. a jeho rodiny na pozemku Ipatijevského domu. Cársku rodinu tam boľševici popravili rok po boľševickej revolúcii z roku 1917.
Telesné pozostatky cára Mikuláša II., jeho manželky, cárovnej Alexandry Fiodorovny, troch dcér - Oľgy, Tatiany a Anastázie, a štyroch sluhov našla ešte v roku 1979 skupina amatérskych historikov. Po zvyšných dvoch potomkoch cárskeho páru - cárovičovi Alexejovi a Márii, dodnes niet ani stopy.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) pel