La Silla 27. mája (TASR) - Na okraji oblaku Rho Ophiuchi objavili astronómovia z Európskeho južného observatória (ESO) mladú hviezdu podobnú Slnku, ktorá je obklopená akréčnym diskom z prachu a plynu. Pretože disk je k nám otočený akurát tak, že odrazené infračervené žiarenie hviezdy rozdeľuje v strede na dve časti, dostal objekt vzdialený 500 svetelných rokov meno flying saucer (lietajúci tanier).
Astronómovia ho objavili už 7. apríla 2001 ďalekohľadom New Technology Telescope na hore La Silla v Chile. Prístrojom Very Large Telescope na Cerro Paranal v čílskej púšti Atacama urobili 15. augusta 2001 detailné zábery.
Röntgenové žiarenie lietajúceho taniera zaznamenali najprv satelity XMM Newton a Cahndra, avšak lepšie sa zviditeľnil až vo viditeľnom až infračervenom spektre. V oblaku Rho Ophiuchi je ešte sedem ďalších hviezdnych systémov s podobným akréčnym diskom, ale tie sú pred naším pohľadom skryté v jeho vnútri.
Rádius akréčneho disku okolo lietajúceho taniera je 300-krát väčší ako vzdialenosť Zeme od Slnka, takže siaha desaťkrát ďalej než obežná dráha Neptúna. Povrchová teplota asi milión rokov starej hviezdy sa odhaduje na 3000 Kelvinov, svietivosť dosahuje iba 40 percent úrovne nášho Slnka.
Lietajúci tanier na periférii oblaku budú astronómovia naďalej pozorne sledovať. Nachádza sa totiž ďaleko od typických "liahní" hviezd, ktorých žiarenie čiastočne zničí prachový a plynový obal ešte predtým, než sa z neho stačia vytvoriť planéty.