MOSKVA, BRATISLAVA. Mimovládky či lokálne noviny kritické ku Kremľu sa na to sťažovali už dlho. Ruská polícia podľa nich zneužívala údajný boj proti softvérovému pirátstvu a zhabávala im počítače.
Na ich obranu sa teraz postavil softvérový gigant Microsoft a licencie na svoje programy im dá zadarmo. Inšpiroval ho článok v americkom denníku New York Times s veľavravným titulkom Rusko používa Microsoft na potlačenie disentu.
Ako príklad noviny uviedli environmentálne hnutie Bajkalská vlna, ktoré sa snaží chrániť unikátne Bajkalské jazero.
Po ich proteste proti premiérovi Vladimirovi Putinovi, ktorý rozhodol o znovuotvorení kontroverznej papierničky pri brehoch jazera, polícia obsadila ich sídlo a so zámienkou boja proti pirátstvu im zhabala počítačovú techniku. Počítače, ktoré mali licencovaný softvér, im vrátila až po piatich mesiacoch.
Reakcia na článok prišla hneď na druhý deň po zverejnení. Ruskí obrancovia ľudských práv pritom tlačili na Microsoft už dlho. Jeden zo šéfov spoločnosti Brad Smith na blogu napísal, že si najmú právnika, ktorý prešetrí postup ruských úradov.
Zásahov proti ekologickým či ľudskoprávnym hnutiam a novinárom boli desiatky. Smith sľúbil, že tretiemu sektoru a malým novinám dajú licencie na softvér, ktorý už majú nainštalovaný aj nelegálne, zadarmo.
Ako napísali v komentári New York Times, Microsoft nie je jediná americká spoločnosť, čo nechráni práva svojich zákazníkov v nedemokratických krajinách.
Yahoo pomohlo čínskej polícii identifikovať novinárov, ktorí skončili vo väzení. Google sa naopak tento rok rozhodol, že Pekingu už v represiách na internete pomáhať nebude.