SME

Víkendové drogy môžu aj pomáhať

S drogami je problém. Sú na zozname najnebezpečnejších látok, ktoré ľudstvo pozná. Niektoré však môžu pomáhať trpiacim ľuďom.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SME)

BRATISLAVA. S drogami je problém. Sú na zozname najnebezpečnejších látok, ktoré ľudstvo pozná. Používané nekontrolovane spôsobujú závislosť, často osudovú, a rýchly celkový úpadok organizmu. Napočudovanie niektoré z nich, napríklad LSD, marihuana alebo extáza, majú veľmi zvláštne vlastnosti. Keď sa správne využijú, môžu pomôcť ľuďom trpiacim najzákernejšími chorobami v situáciách, keď už nefunguje nič.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Albert Hofmann bol švajčiarsky chemik, ktorý ako prvý syntetizoval LSD. Keď túto drogu v roku 1943 sám na sebe vyskúšal, zažil nie celkom nepríjemný pocit, ktorý opísal ako „značnú nesústredenosť kombinovanú s ľahkým závratom“ a „extrémne stimulovanú predstavivosť“.

SkryťVypnúť reklamu

Dnešní vedci, ktorých rovnako ako Hofmanna fascinujú účinky niektorých drog na ľudský organizmus, skúmajú ich jednotlivé zložky v laboratóriu najmä z pohľadu lekárov. S Hofmannom majú spoločnú snahu pomôcť ľuďom.

Hofmannovi pokračovatelia

Napokon aj vynálezca LSD chcel vyvinúť prostriedok, ktorý by povzbudzoval činnosť dýchacieho a obehového systému, našiel však niečo, čo výrazne ovplyvňuje ľudskú psychiku; preto sa tieto látky označujú ako psychedelické.

Britský vedecko-populárny týždenník New Scientist k citlivej a dlho diskutovanej problematike lekárskeho využitia víkendových či rekreačných drog zverejnil rozsiahly článok. Konštatoval v ňom, že po štyridsiatich rokoch sa začína meniť situácia, keď sa ich používanie nespájalo s výskumom vo svetových laboratóriách.

SkryťVypnúť reklamu

Mainstream stál mimo

Po dobu takmer štyroch dekád sa do výskumu lekárskych možností psychedelických drog, ktorých užívanie zakazuje zákon, hlavný výskumný prúd nezapájal. Dôvodom bolo najmä zaradenie LSD do najnebezpečnejšej prvej skupiny. Spolu s tým sa vylúčila aj možnosť, že by výskum drog tohto typu mohol mať pre ľudí nejaký prínos. Stalo sa to v USA v roku 1970.

Zaradenie LSD do najnebezpečnejšej skupiny, kde sa vylučuje aj akékoľvek lekárske využitie, bola chyba. Vyplývala z neznalosti a tabu. Povedala to pre New Scientist Amanda Feildingová, riaditeľka oxfordskej Beckleyovej nadácie, ktorá podporuje výskum vedomia a jeho zmien. Michael Mithoefer, psychiater z Mount Pleasant v Kalifornii ju doplnil, že rozhodnutia tohto typu nevyplývajú z vedeckých, ale z politických dôvodov.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek týmto ťažkostiam teraz v USA a vo Švajčiarsku prebiehajú experimenty s lekárskym využitím víkendových drog. Mali by preveriť napríklad potenciál LSD a psilocybínu (psychoaktívnej zložky huby holohlavec) pri uľahčení trápenia onkologických pacientov postihnutých depresiami a chronickou úzkosťou. Vo Veľkej Británii sa skúma možnosť použiť psilocybín aj ako prostriedok na potlačenie dlhodobo stresujúcich spomienok.

Bolesti hlavy aj roztrúsená skleróza

Psychedeliká by mohli pomôcť napríklad aj v liečbe tabakovej závislosti. Ukázala to štúdia z renomovanej americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa v Baltimore v štáte Maryland. Skupina vedcov na nemeckej Hannoverskej lekárskej fakulte zas skúma, či by nemohla tzv. bromo-LSD, čiže nepsychoaktívnu formu drogy, pomôcť proti veľkým (tzv. klastrovým) bolestiam hlavy; je to jedna z najnepríjemnejších a najsilnejších známych foriem bolesti.

SkryťVypnúť reklamu

„Lepšie pochopenie toho, ako tieto drogy pôsobia na zvieratá, a súčasný pokrok v technikách zobrazujúcich mozgové pochody priniesol impulz pre nové výskumy,” píše New Scientist.

O lekárskych možnostiach marihuany už existuje aj rukolapný dôkaz: nedávno Kanada povolila využitie liečebného extraktu z tejto rastliny, pretože efektívne znižuje bolesti vyskytujúce sa pri ochorení nervového systému pri roztrúsenej skleróze.

Klinické skúšky pozitívnych účinkov MDMA, známejšej ako tanečná droga (extáza) a LSD na ľuďoch tiež začínajú prinášať výsledky. New Scientist konštatuje, že to môže zvýšiť tlak na vlády jednotlivých krajín, aby zvolili nový prístup k financovaniu a regulácii tohto typu výskumu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Vedci sa zamerali na pohlavné chromozómy.


a 1 ďalší
Vytvorenie návyku môže trvať viac ako dva mesiace.

Na automatizovanú činnosť si počkáte.


1
Pod Yellowstonom zrejme cirkuluje hélium, pri ktorého ťažbe by nevznikali emisie. Našli ďalšie dve podobné miesta.

Hélium nedokážeme vyrobiť. Vzniká pri rádioaktívnom rozpade.


2
Ilustračná fotografia.

Vyblednutie neznamená, že koral odumrel.


a 1 ďalší

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 111
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 990
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 323
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 044
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 755
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 507
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 069
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 571
SkryťZatvoriť reklamu