SME

Na neistom území vedy

Miloval film a chcel byť režisérom. Stal sa však vedcom. Namiesto filmovej kamery sa Anton Uherík dotýkal elektród, namiesto scenárov študoval diagramy so záznamom elektrickej aktivity mozgu alebo kože.

Vlastne to nebol až taký rozdiel; kamera aj nástroje psychofyziologického výskumu sa chcú pozrieť človeku pod kožu. Lenže bez ohľadu na to, aké nástroje použijeme, sa autor pýta, čo môžeme v skutočnosti zistiť o človeku, o vesmíre a o prírode. Čo stojí za snahou čítať emócie alebo myšlienky, nazrieť pod povrch javov či za horizont času a priestoru? Nie je „objektívna pravda“, ktorú takto odhaľujeme, iba ďalšou, aj keď vytrvalou ilúziou, pretože tvrdošijná skutočnosť nám aj tak uniká?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Síce ju vidíme, môžeme o nej rozmýšľať, snažiť sa ju uchopiť, no už nie pochopiť, tak ako nemôžeme pochopiť ani podstatu nádherných kamenných prírodných útvarov, ktorými je kniha vkusne ilustrovaná. Toto všetko tvorí Čaro nepoznaného.

SkryťVypnúť reklamu

Knihu, ktorá je mozaikou článkov, úvah a polemík z rôznych oblastí a z rôzneho času, napísaná niekedy populárnejším, inokedy odbornejším štýlom, možno čítať ako výpoveď človeka, ktorý sa desiatky rokov venoval vede na špičkovej úrovni. Cítiť, že ako uznávaný vedec by síce rád vyslovil nejaké pravdy, a niektoré aj vyslovuje, no súčasne tuší, dokonca vie, že konečných právd niet, pretože územie vedy sa končí tam, kde sa končia pochybnosti.

„Táto kniha hovorí iba o dotykoch s nepoznaným a bojím sa, že aj s nepoznateľným,“ píše Uherík v úvode, nazvanom Priznanie. Že by predčasná rezignácia? Vôbec nie. Napokon je málo takých bojovníkov ako práve on. Keď už je raz presvedčený o svojej pravde, ktorá má aktuálnu platnosť, bráni ju s obrovským nasadením.

SkryťVypnúť reklamu

Nech už ide o detektor lži (ktorý podľa autora neexistuje, lebo je príliš hrubým nástrojom na čítanie myšlienok), alebo kochleárne implantáty pre nepočujúcich, ktoré dokážu zničiť dieťaťu aj tie zvyšky sluchu, ktoré ešte má.

Ako motto ku knihe môžu slúžiť slová nemeckého stredovekého mystika Silesia: „I keď neviem s dostatočnou istotou, čím som, odkiaľ prichádzam, kam sa po smrti poberiem a v akom vesmíre vlastne žijem, cítim počudovanie nad tým, aký som šťastný a ako mi tieto neistoty neprekážajú.“

Nepochybne aj o autorovi knihy, citlivom človeku a vynikajúcom spoločníkovi, by sme mohli napísať to, čo konštatoval neurovedec Antonio Damasio o Spinozovi: „Plnou silou sa snažil zastaviť pocity strachu a strasti, plynúce z prírody, pocitom radosti, založeným na objavovaní prírody.“

SkryťVypnúť reklamu

Toto objavovanie takmer perverzne zahŕňa krutosť a ľahostajnosť prírody, dodáva Damasio. Možno sa patrí ešte dodať, že zahŕňa aj krutosť a ľahostajnosť tých, ktorí toto hľadanie nielen nechápu, ale je im aj čímsi podozrivé. Možno preto, že nezapadá do ich čierno-bieleho videnia sveta.

Recenzia / kniha

Anton Uherík: Čaro nepoznaného

Verbis, Bratislava 2010

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Vedci sa zamerali na pohlavné chromozómy.


a 1 ďalší
Vytvorenie návyku môže trvať viac ako dva mesiace.

Na automatizovanú činnosť si počkáte.


1
Pod Yellowstonom zrejme cirkuluje hélium, pri ktorého ťažbe by nevznikali emisie. Našli ďalšie dve podobné miesta.

Hélium nedokážeme vyrobiť. Vzniká pri rádioaktívnom rozpade.


2
Ilustračná fotografia.

Vyblednutie neznamená, že koral odumrel.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu