
Živelné pohromy na zemeguli:
18. 5. 2002 – 24. 5. 2002
Zaplavené polia v južných oblastiach štátov Illinois a Indiana, v častiach Arkansasu a Missouri tvoria prudký kontrast s vysušenými poliami v oblasti od Colorada až po západné Missouri. Sucho v tejto oblasti pripomína 30. roky minulého storočia. Aj sucho, aj výdatné dažde a následné záplavy predstavujú hrozbu výrazných strát na úrode, čo môže vyradiť drobných farmárov z konkurenčného boja. Potrvá zrejme niekoľko týždňov, kým sa budú môcť traktory dostať na zatopené polia. V suchých oblastiach zas nebolo možné urobiť jarný výsev a mnohí farmári museli predať svoje stáda do oblastí, kde napadalo viac zrážok.
Smrteľné horúčavy Indii
Počas predmonzúnových horúčav, ktoré sú najsilnejšie, aké kedy India zažila, zomrelo už najmenej 1200 ľudí. „Je to hrozné, zo stromov dokonca padajú mŕtve vtáky,“ povedal P. Malkondaiah, šéf oblastnej správy v Západnom Godavari. Na veľkej časti indického subkontinentu, od Pakistanu až po Bangladéš, vystúpili teploty až na 51 stupňov Celzia. Každoročné obdobie sucha a horúčav v tejto oblasti prerušia v polovici júna monzúnové dažde.
Proti globálnemu otepľovaniu
Majitelia austrálskeho lyžiarskeho strediska chcú investovať 20 miliónov amerických dolárov do zariadenia na výrobu snehu. Donútilo ich k tomu globálne otepľovanie, ktoré sa prejavuje v horskej oblasti Nového Južného Walesu nedostatkom prírodného snehu. Predstavitelia lyžiarskeho strediska Perisher Blue plánujú využívať aj ďalšie zariadenia, pomocou ktorých vytvoria 120 hektárov umelej snehovej prikrývky na Mount Blue Cow. „V prípade, že sa naplnia katastrofické scenáre ohľadom globálneho otepľovania, zabezpečíme aj ďalšie snežné prístroje,“ povedal hovorca spoločnosti Gary Grant.
Otepľovanie vo Fínsku
Globálne otepľovanie ovplyvnilo v posledných desaťročiach aj fínsku faunu a flóru. Uvádza sa to v správe Svetového fondu pre prírodu (WWF). Následkom globálneho otepľovania sa vo Fínsku predĺžilo vegetačné obdobie, pozoruje sa skoršia migrácia vtákov a rozšírilo sa životné prostredie motýľov. V priebehu 20. storočia sa priemerná teplota vo Fínsku zvýšila o 0,8 stupňa Celzia. Najrýchlejšie otepľovanie sa zaznamenalo v posledných desaťročiach. Týka sa to najmä jari a zimy, letá ostali blízko normálu.
Tropický cyklón
Južne od tichomorského ostrova Guam sa v priebehu minulého týždňa vytvoril tajfún Hagibis, ktorý sa širokým oblúkom prehnal ponad ostrovy Mariana. Búrka sa potom nad chladnejšími vodami severného Pacifiku oslabila a ohrozila len lodné trasy.
Zemetrasenia
Po minulotýždňovom zemetrasení, ktoré malo silu 6,2 stupňa, postihli Taiwan ďalšie otrasy. Jeden človek zomrel a šiesti boli zranení.
* Pohyby Zeme pocítili aj obyvatelia východného a severného Japonska, na severe ostrovov Mariane, v severnom Iráne, západnom Turecku, na Kréte a priľahlých oblastiach v Stredomorí, v juhozápadnom Francúzsku a západnej Keni.
Erupcie
Pri sérii výbuchov chrlila mexická sopka del Fuego, vysoká 3280 metrov, žeravé uhlíky a lávu. Obyvatelia mexického veľkomesta La Jerbabuena a štyroch okolitých obcí museli opustiť svoje domovy. Evakuáciu im nariadili úrady, keď sa začala láva rinúť dolu juhozápadným svahom.
* Lávu chrlila aj sopka Manam, ležiaca 630 km severozápadne od Port Moresby, hlavného mesta Papuy Novej Guiney. Tisícky obyvateľov museli úrady evakuovať.
Nebezpečné medúzy
Morskí biológovia v Austrálii oznámili, že pripravili finančný plán na boj proti malým, ale smrteľne nebezpečným medúzam, ktoré spôsobili len od začiatku tohto roku smrť dvoch zahraničných turistov a zranenie 200 ďalších ľudí. Pri tropickom severovýchodnom pobreží austrálskeho kontinentu objavili nezvyčajne vysokú koncentráciu medúzy Irukandi, ktorá je veľká ako arašidový oriešok a takmer neviditeľná. Vedci netušia, čo je príčinou tejto koncentrácie. Zatiaľ nie je známa nijaká liečba na poštípanie touto medúzou. Jej jed spôsobuje po dotyku prudké zvýšenie pulzu a krvného tlaku.
STEVE NEWMAN
The Los Angeles Times Syndicate