LONDÝN, BRATISLAVA. Rozdelení sú v tom aj mnohí vedci. Náš vesmír vznikol počas Veľkého tresku, po ktorom sa dali do pohybu procesy, na ktorých konci vzniklo Slnko, Zem aj ľudia. Otázka je kto, respektíve čo spustilo ten začiatok. Podľa mnohých bol prvotným iniciátorom Boh.
Stephen Hawking si nemyslí, že prítomnosť Boha ako iniciátora všetkých procesov je nevyhnutná. Jeden z najväčších v súčasnosti žijúcich fyzikov to napísal v najnovšej knihe The Grand Design (Veľký dizajn), ktorú čoskoro uvedie a z ktorej pasáže uverejnil britský denník The Times. Spoluautorom knihy je americký fyzik Leonard Mlodinow.
Vraj stačia zákony
Ako tvrdí Hawking, na vznik vesmíru, Veľký tresk alebo Big bang úplne postačujú fyzikálne zákony. „Pretože existuje zákon ako gravitácia, vesmír môže vzniknúť z ničoho,“ napísal podľa agentúry Reuters.
Stephen Hawking (68)
Britský teoretický fyzik a kozmológ. Skúma čierne diery, a kvantovú gravitáciu.
Jeho najznámejšia kniha sa volá Stručná história času (1988).
Trpí nervovosvalovou dystrofiou, je takmer úplne ochrnutý, hovorí len cez prístroje.
„Nie je potrebné apelovať na Boha, aby zapálil zápalnú šnúru a tak naštartoval vesmír,“ uviedol podľa Reuters v úryvku z knihy, ktorá vyjde budúci týždeň. Hawking trpí formou nervovosvalovej dystrofie, je takmer kompletne ochrnutý a dokáže rozprávať iba cez počítač.
Účasť Boha, ktorý to všetko začal, uznával v minulosti napríklad slávny fyzik Issac Newton. Podobný názor na existenciu Boha mal kedysi aj Hawking. Vo svojej najznámejšej knihe Stručná história času z roku 1988 Hawking píše: „Ak spoznáme kompletnú teóriu, bude to konečný triumf ľudskej mysle – a vtedy by sme mali spoznať božiu myseľ,“ napísal Hawking.
Verí v prírodné zákony
Súčasný názor vyslovil podľa denníka Daily Telegraph aj v júni v rozhovore pre Channel 4. „Otázka znie: Zvolil spôsob, ktorým sa začal vesmír, pre nás z nepochopiteľných dôvodov Boh, alebo bol ovplyvnený zákonmi vedy? Ja verím v to druhé. Ak chcete, môžete nazvať zákony vedy „Bohom“, ale nebude to Boh – osoba, ktorú môžete stretnúť a niečo sa jej spýtať,“ povedal podľa Daily Telegraph.
Hawking, ktorý sa najviac zaujíma o čierne diery či kvantovú fyziku, v priebehu tohto roka už viackrát zaujal médiá. Nedávno povedal, že ľudia by mali do storočia začať kolonizovať vesmír, inak môžu vymrieť. Ľudstvu podľa neho hrozí okrem vojen aj preľudnenie či vyčerpanie prírodných zdrojov.
Teória Veľkého tresku
Model vesmíru, ktorý vznikol v nekonečnej hustote a teplote a začal sa rozpínať, sa presadila až v minulom storočí.
1. Čo je Veľký tresk?
Veľký tresk (Big bang) je vedcami aj laikmi široko prijímaná teória vzniku vesmíru. Podľa tohto modelu v čase zhruba pred 13,7 miliardy rokmi, bol vesmír bod s nekonečnou teplotou a tlakom. Počas Veľkého tresku sa začal zväčšovať, pričom jeho teplota aj tlak klesali. Pri tomto procese ochladzovania sa postupne začala formovať hmota vo forme hviezd a planét.
2. Kedy na to prišli vedci?
Vedci s teóriou Veľkého tresku prišli v prvej polovici minulého storočia. Najskôr tento typ vesmíru naznačili ruský matematik Alexander Friedmann a belgický astronóm Georges Lemaitres v 20. rokoch. Modernejšiu verziu priniesol americký fyzik George Gamow v 40. rokoch.
3. Je Veľký tresk v súlade s náboženstvom?
Ako pre koho. Niektorí veriaci s ním nesúhlasia, iní uznávajú, že vesmír mohol vzniknúť týmto spôsobom. Nezabúdajú však dodať, že samotný veľký tresk musel mať svojho iniciátora – Boha.
(vas)