JERUZALEM. I Informovala dnes o tom tlačová agentúra AP.
Nože zo staršej doby kamennej našiel tím z univerzity v Tel Avive, rozsypané okolo ohniska so zuhoľnatenými zvieracími kosťami. Predpokladá sa, že sú najmenej 200.000 rokov staré.
Účelné a jednoduché
Izraelský archeológ Ran Barkai uviedol, že podľa jeho názoru lovci a zberači plodín z paleolitu používali ostré nožíky okrúhleho tvaru - vo veľkosti ľudského zuba až po gitarové brnkadlo - na krájanie pečeného mäsa na plátky.
Nože sa totiž našli pri zvieracích kostiach, ktoré použili na určenie ich veku. Množstvo nájdených nožov, ako aj fakt, že na nich neboli známky po ostrení, naznačuje ich jednorazovosť. Po niekoľkých použitiach by boli zatupené.
Nožíky boli vyrobené z už použitého materiálu, z častí väčších nožov a nástrojov určených na zabíjanie zvierat a sťahovanie koží, vysvetlil Barkai.
"Sú zhotovené osobitným spôsobom. Na jednej strane sú veľmi účelné a na strane druhej veľmi jednoduché," povedal izraelský archeológ.
Odpad bol nástrojom
Hoci ľudia krájajú mäso už dva milióny rokov, tieto nože vynikajú svojimi malými rozmermi a tým, že boli jednorazové a vyrobené z použitých materiálov.
"Také malé nože na jedenie nikdy predtým neboli objavené," konštatoval Barkai. Americký archeológ Yorke Rowan z univerzity v Chicagu tiež vyzdvihol význam nálezu.
Podľa Rowanových slov to ukazuje, že materiály, tradične považované za odpad, mohli byť vlastne nástrojmi. Objav však zanechal množstvo ešte nezodpovedaných otázok.
"Medzi nimi aj otázku, prečo boli nástroje tak malé, alebo prečo ich zhotovili z už použitého materiálu, keď bolo na dosah dostatok pazúrika," povedal Rowan.