SME

Výpredaj: milióny nepopulárnych nových telefónov na trhu použitých prístrojov

Desiatky miliónov nových mobilných telefónov sa každý rok predávajú na trhu použitých prístrojov, pretože výrobcovia telefónov nedokážu presne predpovedať, aký bude dopyt zákazníkov po jednotlivých modeloch. V minulom roku sa približne 30 percent zo ...


Stoličku od fínskeho architekta Anttiho Eravaara nazvanú Ticho predstavili na veľtrhu interiérového nábytku koncom apríla v Helsinkách. Vytvorená bola pre používateľov mobilných telefónov, ktorým poskytne pri hovore aspoň trochu potrebného súkromia. Využívať by sa mohla napríklad v rozsiahlych otvorených kanceláriách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


FOTO – REUTERS


Desiatky miliónov nových mobilných telefónov sa každý rok predávajú na trhu použitých prístrojov, pretože výrobcovia telefónov nedokážu presne predpovedať, aký bude dopyt zákazníkov po jednotlivých modeloch. V minulom roku sa približne 30 percent zo všetkých vyrobených telefónov nepodarilo predať za vopred určenú cenu, pretože boli príliš drahé alebo naopak príliš jednoduché či veľké, alebo zákazníkov neoslovil ich dizajn alebo farba.

SkryťVypnúť reklamu

Vinou zlých odhadov globálneho dopytu po mobilných telefónoch aj dopytu po jednotlivých modeloch tak vlani zostalo v skladoch 80 miliónov telefónov v hodnote asi 8 miliárd dolárov. Tieto údaje sa uvádzajú v prieskume firmy Mloop, ktorá sa sústreďuje na predaj veľkých množstiev telefónov cez internet.

Väčšina telefónov zostáva v skladoch mobilných operátorov, ktorí každý týždeň pre náklady na skladovanie a najmä pokles cien telefónov prichádzajú o 80 miliónov dolárov. Dve tretiny zo „zvyšných“ 80 miliónov telefónov sa minulý rok jednoducho dostali „do akcie“ – operátori ich výrazne zlacnili alebo rozdávali zadarmo novým zákazníkom. Zvyšok odkúpili obchodníci, ktorí sa ich pokúšali ďalej predať na trhu second-hand telefónov.

Rozhodnutia mobilných operátorov o množstve telefónov, ktoré majú nakúpiť, nebývajú ľahké. Ak operátor nakúpi príliš veľa telefónov a nedokáže ich predať, strácajú veľmi rýchlo hodnotu. Odhaduje sa, že za prvé tri mesiace od vyrobenia sa cena 200-dolárového telefónu zníži približne o 12 percent (24 dolárov). Väčšina operátorov preto mobilné telefóny, ktoré v sklade ležia dlhšie ako tri mesiace, označí ako nadbytočné a pokúsi sa ich zbaviť výrazným zlacnením alebo odpredajom sprostredkovateľskej firme.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane, ak sa operátor pokúša znížiť riziko plynúce z veľkých zásob a zmenší výber predávaných telefónov, riskuje, že stratí zákazníka, ktorý nenájde v jeho ponuke práve ten mobil, ktorý si vyhliadol. Jeden priemerný post-paidový zákazník pritom mobilným operátorom vo svete prináša v prepočte približne 35-tisíc korún tržieb.

Pre mobilných operátorov predstavujú výdavky spojené so skladovaním telefónov druhú najväčšiu nákladovú položku, drahšie ich vyjde už len výstavba mobilnej infraštruktúry, hovorí Byron Rose z Mloop.

Originálne spôsoby na zníženie rizika môžu priniesť len malí výrobcovia mobilných telefónov, napríklad producenti z Číny alebo britský výrobca Sendo. Tí vyrábajú štandardné moduly identické pre všetky mobilné telefóny a až v poslednej fáze výroby im dajú dodajú konkrétny dizajn a farbu. Veľkí výrobcovia ako Nokia, Sony Ericsson či Motorola si však takýto postup nemôžu dovoliť, pretože ich telefóny sú sofistikovanejšie a jednotlivé modely by prišli o svoje špecifiká.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa zistení Mloop si lacnejšie typy mobilných telefónov v uplynulých mesiacoch udržiavali relatívne stabilnú cenovú úroveň (okolo 100 dolárov) vďaka tomu, že len málo výrobcov predstavilo nové modely a dopyt po lacných prístrojoch v rozvojových krajinách je stále veľký.

Neplatí to však o drahých telefónoch, ktorých ceny prudko kolíšu. Najpopulárnejšie modely, napríklad Ericsson T68 s farebným displejom, sa stále držia na úrovni okolo 350 dolárov. Prudko však klesli ceny drahých mobilov s monochromatickým displejom – cena Motoroly V60 od januára do marca klesla z 300 na 250 dolárov, Samsung SGH A400/A408 klesol za dva mesiace o 30 dolárov na dnešnú cenu približne 255 dolárov.

LUCAS VAN GRINSVEN, Reuters

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu